U većini situacija liječnici svojim pacijentima preporučuju da odmah prepoznaju simptome bolesti. Danas je naš fokus na dijabetesu, stanju koje može biti vrlo opasno ako se ne dijagnosticira i ne liječi na vrijeme…
Za osobe kojima je zdravlje na prvom mjestu, ključno je prepoznati glavne znakove visokog šećera u krvi. Ove simptome je jednostavno prepoznati, a brza intervencija može izbjeći ozbiljne komplikacije. Hiperglikemija nastaje kada tijelo ne stvara ili ne koristi dovoljno inzulina. Ovaj hormon je vitalan za omogućavanje glukoze da uđe u stanice, koje su glavni izvor energije. Kada su razine inzulina nedovoljne, glukoza ne može ući u krvotok, što dovodi do oštećenja krvnih žila i oštećenja unutarnjih organa.
Koji čimbenici pridonose povišenoj razini šećera i koji su povezani rizici? Neaktivan način života, pretjerani rad, nedovoljna hidracija, prejedanje, česte prehlade i redovito uzimanje steroida mogu dovesti do povećanja razine šećera. Simptomi koji ukazuju na visoku razinu šećera mogu biti različiti, no bitno je napomenuti da ti znakovi ne znače automatski dijabetes. Ključni pokazatelji uključuju: Uobičajeni simptomi uključuju noćno mokrenje, probleme s vidom, suha usta uz upornu žeđ, svrbež i suhu kožu, debljanje—osobito oko trbuha—teškoće s koncentracijom, sporo zacjeljivanje rana, ponavljajuće bolesti, probavne komplikacije, poremećaje živčanog sustava , i erektilna disfunkcija kod muškaraca. Koje mjere se mogu poduzeti za smanjenje razine šećera? Prvo i najvažnije, procjena vaše prehrane je ključna.
- Bitno je izbaciti hranu s visokim glikemijskim indeksom (iznad 69), osobito onu s visokim udjelom ugljikohidrata. U ovu grupu spadaju sljedeće namirnice: slatke krafne, bijeli kruh, pečeni krumpir, kukuruzne pahuljice i kokice. Uz to, potreban je oprez pri konzumiranju namirnica s umjerenim glikemijskim indeksom, koji se kreće od 55 do 69, poput smeđe riže, bijele riže, zobenih pahuljica i meda.
Poboljšanje prehrane uključivanjem namirnica s niskim glikemijskim indeksom korisna je odluka. Razmislite o uključivanju domaćih jaja, jogurta, brokule, humusa, oraha, jabuka, trešanja, zelenog grožđa, zelenog graška, špageta, purećih kobasica, luka, mrkve, kao i naranče, grejpa i banana. Sok od rajčice i ananasa također može biti dio ovog hranjivog izbora. Kada se pojave početni znakovi hiperglikemije, važno je procijeniti svoje prehrambene izbore. Konzumiranje zdrave hrane može pomoći u sprječavanju ozbiljnih zdravstvenih problema. Ključno je prepoznati da postoje tri temeljna elementa upravljanja dijabetesom koja bi se trebala promatrati kao međusobno povezana, a ne odvojena.
VJEŽBA I FITNES
Utječe na potrošnju šećera za prehranu tkiva i poboljšava učinkovitost inzulina. Bavljenje tjelesnim aktivnostima i održavanje aktivnog stila života ne samo da pomaže u prevenciji pretilosti, već također podupire bolje upravljanje dijabetesom kroz različite mehanizme. Preporučene aktivnosti uključuju hodanje, trčanje, vožnju biciklom, plivanje, odbojku, košarku, stolni tenis i badminton. S druge strane, mudro je izbjegavati aktivnosti kao što su jedrenje, dubinsko ronjenje, motocross, kajak u brzim vodama, alpsko skijanje i ronjenje jer one mogu predstavljati rizik od hipoglikemije.
Savjetuje se jedan sat tjelesne aktivnosti dnevno. Što se tiče DIJETE, održavanje redovitih obroka je ključno, a preskakanje doručka treba izbjegavati. Preporuča se tri glavna obroka uz dva međuobroka. Oralne lijekove, uključujući i tablete, treba uzimati prije jela, dok inzulin treba primijeniti neposredno prije jela, pri čemu se doza inzulina prilagođava prema vrsti obroka, odnosno količini prisutnih ugljikohidratnih jedinica. Preporuča se uključivanje povrća u prehranu, s ciljem dvije svježe porcije i jedne kuhane porcije svaki dan. Iako je voće također korisno, optimalno se smatra konzumiranjem dva puta dnevno; međutim, najbolje je kloniti se voća s visokim glikemijskim indeksom (onog iznad 50), poput banana i grožđa.