Oglasi - Advertisement

U većini situacija liječnici svojim pacijentima preporučuju da odmah prepoznaju simptome bolesti. Danas je naš fokus na dijabetesu, stanju koje može biti vrlo opasno ako se ne dijagnosticira i ne liječi na vrijeme…

Za pojedince koji su zabrinuti za svoje zdravlje, ključno je prepoznati važne znakove visokog šećera u krvi. Ove pokazatelje je jednostavno prepoznati, a brza akcija može izbjeći ozbiljne probleme. Hiperglikemija nastaje kada tijelo ne stvara ili ne koristi dovoljno inzulina. Ovaj hormon je vitalan za dopuštanje glukoze da uđe u stanice, koje su glavni izvor energije. Kada postoji nedovoljna količina inzulina, glukoza ne može pristupiti krvotoku, što dovodi do oštećenja krvnih žila i oštećenja unutarnjih organa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Što uzrokuje povišenu razinu šećera i koji su povezani rizici? Čimbenici kao što su sjedilački način života, pretjerani rad, nedovoljna hidracija, prejedanje, česte prehlade i redovito uzimanje steroida mogu pridonijeti ovom problemu. Simptomi koji ukazuju na visoku razinu šećera variraju, ali postojanje tih simptoma ne znači automatski da osoba ima dijabetes. Glavni znakovi na koje treba obratiti pažnju uključuju: učestalo noćno mokrenje, probleme s vidom, suha usta praćena dugotrajnom žeđu, svrbež i suhu kožu, debljanje—osobito oko struka, poteškoće s koncentracijom, sporo zacjeljivanje rana, ponavljajuće infekcije, probavne probleme, nervozu poremećaji sustava i erektilna disfunkcija kod muškaraca. Koje mjere se mogu poduzeti za smanjenje razine šećera? Prvo i najvažnije, procjena vaše prehrane je ključna.
  • Bitno je izbaciti namirnice s visokim glikemijskim indeksom (iznad 69), osobito one koje obiluju ugljikohidratima. U ovu grupu spadaju sljedeće namirnice: slatke krafne, bijeli kruh, pečeni krumpir, kukuruzne pahuljice i kokice. Uz to, treba biti oprezan kada se jede hrana s umjerenim glikemijskim indeksom, koji se kreće od 55 do 69, poput smeđe riže, bijele riže, zobenih pahuljica i meda.

Poboljšanje prehrane uključivanjem namirnica s niskim glikemijskim indeksom korisna je odluka. Razmislite o uključivanju namirnica kao što su domaća kuhana jaja, jogurt, brokula, humus, orasi, jabuke, trešnje, zeleno grožđe, zeleni grašak, špageti, pureće kobasice, luk i mrkva, kao i naranča, grejp i banana, zajedno s sok od rajčice i ananasa. Kada se pojave početni znakovi hiperglikemije, preispitivanje vaših prehrambenih izbora postaje ključno. Konzumacija hranjivih namirnica može pomoći u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema. Liječenje dijabetesa sastoji se od tri bitne komponente koje treba smatrati međusobno povezanima, a ne odvojenima.

VJEŽBA I KRETANJE 

Utječući na apsorpciju šećera za prehranu stanica, također poboljšava učinkovitost inzulina. Bavljenje tjelesnim aktivnostima i vođenje aktivnog načina života ne samo da pomaže u prevenciji pretilosti, već također igra ulogu u poboljšanju upravljanja dijabetesom kroz više mehanizama. Preporučamo aktivnosti poput hodanja, trčanja, vožnje bicikla, plivanja, odbojke, košarke, stolnog tenisa i badmintona. S druge strane, mudro je kloniti se aktivnosti kao što su jedrenje, dubinsko ronjenje, motocross, kajak na brzim vodama, alpsko skijanje i ronjenje, jer one mogu povećati rizik od hipoglikemije.

Preporučljivo je baviti se tjelesnom aktivnošću najmanje jedan sat dnevno. DIJETA – Redoviti obroci su bitni, a preskakanje doručka treba izbjegavati. Predlaže se tri glavna obroka uz dva međuobroka. Oralne lijekove, uključujući i tablete, potrebno je uzimati prije jela, a inzulin neposredno prije obroka, a doza varira ovisno o udjelu ugljikohidrata u obroku. Preporuča se uključivanje povrća u prehranu, posebno ciljajući na dvije svježe porcije i jednu kuhanu porciju dnevno. Iako je voće također korisno, smatra se da je optimalno konzumirati ga dva puta dnevno; međutim, treba izbjegavati voće s visokim glikemijskim indeksom (preko 50), poput banana i grožđa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here