Krpelji su insekti koje niko ne voli i koji mogu biti jako opasni, kako za životinje tako i za ljude. Danas vam prenosimo izjavu i video uputstvo doktorice kako da ih se riješite na najlakši način.
Proleće i leto donose lepe dane, a mnogi ljudi koriste ovaj period za šetnje, planinarenje i boravak u prirodi. Iako priroda pruža osvežavajući ugođaj i uživanje u zelenilu, boravak na otvorenom nosi i određene rizike. Jedan od najčešćih i potencijalno opasnih je ujed krpelja. Ovi sitni paraziti mogu preneti različite ozbiljne bolesti, među kojima su Lajmska bolest i krpeljski encefalitis. Zbog toga je važno brzo reagovati kada primetite krpelja na koži.
Krpelji su nosioci različitih bolesti, a najpoznatija među njima je Lajmska bolest, koju izaziva bakterija Borrelia burgdorferi. Osim toga, ovi paraziti mogu preneti i krpeljski encefalitis, ozbiljan virus koji utiče na centralni nervni sistem. Zato je ključno brzo ukloniti krpelja kako bi se smanjio rizik od prenosa infekcija.
Većina stručnjaka savetuju da krpelj bude uklonjen što pre, jer ako se to učini u prvih 24 sata, rizik od prenosa bolesti je manji. Tradicionalna metoda uklanjanja podrazumeva korišćenje pincete i pažljivo vađenje krpelja iz kože. Bitno je izbegavati pritiskanje ili okretanje, jer to može dovesti do pucanja tela krpelja i ostavljanja delova u koži, što povećava rizik od infekcija.
Međutim, jedan trik koji je nedavno postao popularan, podelila je doktor Dženin Bouring putem svog TikTok profila. Ovaj jednostavan i neinvazivan metod može vam pomoći da se efikasno rešite krpelja, a sve što vam je potrebno je običan štapić za uši i malo ulja od mente.
Prema objašnjenju doktorke Bouring, sve što treba da uradite je da na štapić za uši nanesete ulje mente i pažljivo ga nanesete oko mesta gde se krpelj zakačio za kožu. Ulje mente ima vrlo jak miris, koji krpelji navodno ne podnose. Kada krpelj oseti ovaj miris, instinktivno se otkači i povuče, što vam omogućava da ga lako uklonite. Ovaj metod je brz, jednostavan i ne zahteva direktno pipanje krpelja, što je korisno, naročito ako niste sigurni kako pravilno da uklonite krpelja pincetom.
-
Brzina i jednostavnost: Metod je brz i lako primenljiv, posebno ako ste u prirodi i nemate pri ruci odgovarajuću medicinsku opremu.
-
Bezbolnost: Ne zahteva fizičko pipanje ili vađenje, što može biti korisno za one koji se boje direktnog kontakta sa krpeljem.
-
Dostupnost: Ulje mente je često prisutno u svakom domu, što ovu metodu čini vrlo praktičnom. Iako je ovaj trik efikasan u mnogim slučajevima, važno je naglasiti da nije preporučljiv za svaki ujed krpelja. Ako je krpelj već duže vreme prisutan na koži, ili ako sumnjate u njegovo stanje, najbolje je obratiti se lekaru ili koristiti medicinske instrumente za sigurno i temeljno uklanjanje. Doktori preporučuju da se krpelj ukloni sterilnim pincetama, pazeći da ne ostavite nikakve delove parazita u koži.
Nakon što uklonite krpelja, važno je da očistite mesto ujeda sa alkoholom ili antiseptikom. Praćenje simptoma u narednim danima je od ključne važnosti. Ukoliko se pojave:
Crvenilo
-
Otok
-
Povišena temperatura
-
Bolovi u mišićima
-
Osip u obliku prstena (karakterističan za Lajmsku bolest)
Ovi simptomi mogu ukazivati na ranu fazu Lajmske bolesti, koja se uspešno leči antibioticima, ali je ključno da terapija počne što pre.
Iako je uklanjanje krpelja važno, najbolja zaštita ostaje prevencija. Da biste se zaštitili od ujeda krpelja dok boravite u prirodi, pratite sledeće savete:
-
Nosite odeću dugih rukava i nogavica – Ovaj tip odeće pruža barijeru između vašeg tela i krpelja.
-
Koristite repelente – Postoje različiti preparati na tržištu koji štite od krpelja i drugih insekata.
-
Proverite kožu nakon boravka u prirodi – Posebno obratite pažnju na delove tela sa tankom kožom, kao što su pazusi, prepona, vrat i područje iza ušiju. Redovno pregledajte kožu i brzo reagujte ako primetite krpelja.
Iako metoda sa uljem mente može biti korisna, najvažnija stvar je opreznost i pravovremena reakcija. Ovaj trik može biti efikasan u situacijama kada želite brzo da se oslobodite krpelja, ali uvek se savetuje da pratite simptome i obratite se lekaru ako primetite bilo kakve znakove infekcije. U svakom slučaju, prevencija ostaje ključ, pa nemojte zaboraviti da se zaštitite dok uživate u prirodi.