Oglasi - Advertisement

Za danas smo spremili jednu zanimljivu temu koja se tiče spavanja i šta se događa sa našim tijelom tokom sna. Postavlja se pitanje, koliko je potrebno spavati u 24 sata.

kol’ko puta ste se probudili usred noći, a da ne znate zašto? Ne zbog buke, ni zbog hladnoće, ni zbog žuljanja jastuka… već onako, iz čista mira, oči vam se otvore u tačno određeno doba. I nije to slučajno, kažu drevne mudrosti i današnja znanost. Ima tu nešto dublje, nešto što dolazi iznutra, iz tijela i iz duše. E pa hajde da u ovom tekstu zajedno zagrebemo ispod površine i otkrijemo šta nam poručuje noćno buđenje, i zašto baš uvijek – u isto vrijeme.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kinezi su još davno zaključili da tijelo nije samo skup organa, već živa mašina koja radi po tačno određenom rasporedu. Njihov biološki sat organa, poznat i kao kineski sat, dan i noć dijeli u dvosatne segmente, i svakom tom razdoblju pripisuje dominaciju jednog određenog organa.

Zato kad se redovno budite svake noći u isto vrijeme, to ne mora biti puka slučajnost – to može biti znak da vaš organizam pokušava nešto reći.

Šta koji vremenski interval znači?

Evo kako kineski sat tumači vaše noćno buđenje:

🕘 21:00 – 23:00
Vrijeme mira i pripreme za san. Ako se tada teško uspavljujete, moguće je da tijelo šalje poruku o problemu sa štitnjačom, nadbubrežnim žlijezdama, imunitetom ili metabolizmom. Uzroci mogu biti i psihičke prirode – stres, anksioznost i unutarnji nemir.

💡 Savjet: Isprobajte tehnike opuštanja poput tople kupke, meditacije, tihe muzike ili vježbi disanja prije spavanja.

🕚 23:00 – 01:00
U ovom razdoblju aktivira se žučni mjehur. Ako se tada budite, tijelo vam može ukazivati na probleme s razgradnjom masti ili emocionalne probleme povezane s ljutnjom, gorčinom i nezadovoljstvom.

💡 Savjet: Razmislite o prehrani s manje masnoća, i pokušajte osloboditi se nakupljenog bijesa i razočaranja. Prakticiranje oprosta i samosažaljenja može donijeti olakšanje.

🕐 01:00 – 03:00
Vrijeme kad jetra ima glavnu ulogu. Jetra filtrira toksine i obnavlja tijelo. Ako se budite tada, moguće je da vam je jetra preopterećena – lošom prehranom, alkoholom, lijekovima ili emocionalnim teretom.

💡 Savjet: Uvedite detoksikaciju organizma i jedite više zelenog lisnatog povrća. Isključite ekran barem sat vremena prije spavanja.

🕒 03:00 – 05:00
U ovom periodu debelo crijevo počinje s radom. Nije slučajno što mnogi ljudi upravo tada odlaze u toalet – tijelo se prirodno čisti i izbacuje otpadne tvari.

Buđenje u ovom terminu može ukazivati na osjećaj emocionalne blokade, zarobljenosti, ili nemogućnosti da krenete naprijed u životu.

💡 Savjet: Fokusirajte se na unutarnje čišćenje – i fizičko i mentalno. Pijte više vode i uvedite više vlakana u prehranu.

Ako se budite baš između 03:00 i 04:00, tada ulazite u ono što se zove “vučji sat”. Taj izraz potječe iz starih tradicija koje govore da su tada budni samo vukovi – i oni koji nose neki nemir u grudima.

U to doba, tijelo doživljava:

  • najnižu tjelesnu temperaturu

  • najviše razine melatonina

  • najrizičniji trenutak za buđenje pun straha i tjeskobe

Zašto? Zato što je kortizol (hormon stresa) tada na najnižoj razini, a serotonin (hormon sreće) još nije prisutan. Taj disbalans stvara osjećaj nelagode, pesimizma i unutarnje tjeskobe kad se probudimo.

💡 Rješenje: Isprobajte tehniku disanja 4-7-8, koju preporučuje dr. Mike Breus:

  1. Udahnite duboko na nos brojeći do 4

  2. Zadržite dah 7 sekundi

  3. Izdahnite polako kroz usta brojeći do 8

Ova metoda pomaže da se smirite i opustite, a često vodi natrag u san.

Iza svakog noćnog buđenja stoji cijeli orkestar hormona:

  • Melatonin – hormon koji regulira san, proizvodi se u mraku.

  • Serotonin – hormon dobrog raspoloženja, povezan s dnevnim ritmom.

  • Kortizol – hormon budnosti i stresa, raste pred zoru da nas probudi.

Disbalans među njima može uzrokovati buđenja, posebno u ranim jutarnjim satima kada tijelo oscilira između sna i budnosti.

Buđenje u isto vrijeme svake noći nije slučajno. Tijelo vam šalje poruku – bilo da je riječ o umoru jetre, blokiranom crijevu, emocionalnoj boli ili narušenom balansu hormona. Ne ignorišite te signale. Umjesto da uzmete tabletu za spavanje – zastanite, slušajte, promijenite nešto.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here