Oglasi - Advertisement

Gostujući u jutarnjem programu TV One dr. Svetlana Stanišić govori o kolesterolu, temi koja izaziva veliki interes javnosti. Ona ocrtava četiri temeljne strategije za učinkovito upravljanje razinama kolesterola. Mnogi pojedinci koji vode brigu o zdravlju često odlučuju isključiti žumanjke iz svoje prehrane, umjesto toga odlučujući se za niskokalorične omlete napravljene isključivo od bjelanjaka.

Liječnik je istaknuo važnost prepoznavanja korisnih komponenti koje se nalaze u žumanjcima, uz nutritivne prednosti mesa, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda. Iako je izvedivo živjeti bez ovih predmeta, oni nude značajne prednosti. Nadalje, liječnik je preporučio četiri alternativne strategije koje treba istražiti prije nego što se odluči ukloniti meso iz prehrane kao metoda za kontrolu razine kolesterola.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Važno poboljšanje naše prehrane bilo je uključivanje biljnih vlakana, osobito tijekom doručka. Prešli smo s kupovne zapakirane zobene kaše na vlastitu pripremu kombiniranjem zobi s mlijekom i kuhanjem. Zob sadrži korisnu tvar zvanu beta-glukan, koja igra ključnu ulogu u smanjenju cirkulacije i apsorpcije kolesterola u tijelu. Za dodatnu borbu protiv kolesterola preporučljivo je jelima dodati mahunarke, sjemenke, lješnjake, orahe i bademe.

Još jedan pristup o kojem treba razmisliti je uključivanje lješnjaka, oraha i badema u vašu prehranu, jer oni pružaju izvor fitosterola, koji su kolesterol biljnog podrijetla. Ovi fitosteroli djeluju natječući se s kolesterolom u crijevima, pomažući u njegovoj apsorpciji. Ovaj je čimbenik važno uzeti u obzir ako želite poboljšati svoje cjelokupno zdravlje. Preporučljivo je izbjegavati margarin. Nadalje, treći prijedlog ukazuje na to da je izbjegavanje margarina razuman izbor.

  • Iako mnogi pojedinci vjeruju da je sadržaj šećera glavni problem, stvarni problem proizlazi iz uključivanja hidrogeniranog palminog ulja ili hidrogeniziranog biljnog ulja u kreme, vafle i srodne proizvode, što ih čini usporedivim s margarinom. Iako se margarin prodaje kao alternativa bez kolesterola, istraživanja pokazuju da on može značajno povisiti razinu kolesterola – otprilike šest puta više od maslaca.

Upravo je to razlog zašto su domaći kolači s maslacem bolji izbor za zdravlje. Odabir hoćete li češnjak konzumirati u obliku kapsula ili ga potpuno izbaciti stvar je osobnih preferencija. Dr. Stanišić predlaže da četvrti pristup uključuje uvrštavanje namirnica povoljnih za kolesterol u vašu prehranu, kao što su češnjak, plava riba i maslinovo ulje. Dodatno, liječnica savjetuje da razmislite o upotrebi suplemenata, a pritom ističe važnost opreza.

Neophodno je pridržavati se preporučene doze fitosterola jer prekomjeran unos može rezultirati negativnim posljedicama. Dr. Stanišić ističe važnost opreza s dodacima češnjaka bez mirisa, koji možda neće biti toliko učinkoviti. Kako biste spriječili nepotrebne troškove, preporučuje se odlučiti se za dodatke prehrani koji odišu karakterističnim mirisom češnjaka.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here