Oglasi - Advertisement

Dr. Dejan Cubrilo, istaknuta osoba sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, daje iscrpna pojašnjenja uobičajenih zabluda o detoksikaciji. U današnjem svijetu detoksikacija je stekla značajnu popularnost. Ipak, doživljavam ga kao nešto više od pukog prolaznog trenda, poput kratkih režima detoksikacije, posta ili privremenog uzimanja određenih sokova.

Detoksikaciju treba promatrati kao sustavan proces. Toksini u našim tijelima često označavaju neravnotežu, zbog čega je ključno otkriti temeljni uzrok te neravnoteže, osobito kada proizlazi iz loših prehrambenih izbora. Nepravilna probava hrane dovodi do ranjivosti na mikroorganizme poput bakterija i gljivica, koji uspijevaju u nečistim uvjetima. dr.sc. Cubrillo je naglasio da naša pozornost ne bi trebala biti samo na razvoju lijekova; moramo također nastojati stvoriti uvjete koji smanjuju potrebu za lijekovima.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Osobe koje imaju bolest masne jetre često pokazuju povišene razine inzulina, budući da inzulin prvenstveno djeluje na poticanje proizvodnje masti u jetri. Ključno je prepoznati da konzumacija hrane ne uzrokuje izravno stvaranje kolesterola. Međutim, redovita konzumacija ćevapa i hamburgera može ometati probavu i povećati razinu inzulina, što pak potiče stvaranje kolesterola u jetri.

Uobičajeno je da osobe s visokim kolesterolom također dožive povećanu razinu inzulina. Razina kolesterola 6 nije nešto što smatram katastrofalnim; umjesto toga, savjetujem pacijentima da izbjegavaju ponašanja koja mogu dodatno povisiti kolesterol. Uključivanje antioksidansa u prehranu je korisno, što se može postići konzumiranjem umjerene količine voća i povrća, oko 50 do 100 grama zajedno. Ove namirnice bogate antioksidansima mogu se neprimjetno integrirati u vaš cjelokupni plan prehrane.

Vizualno upečatljivo voće, posebno ono iz biljaka, ima impresivnu sposobnost snižavanja razine kolesterola. Kako bismo izbjegli preopterećenje gušterače mastima, koncentriramo se na smanjenje potrošnje šećera i pazimo na veličinu porcija. Za začinjavanje koristimo minimalnu količinu masti. Osim toga, kako bismo podržali dobrobit naših žučnih kanala, u svoja jela uključujemo začinsko bilje i povremeno pijemo vodu s limunom i đumbirom.

Što mislite o sokovima za detoksikaciju? Ova pića prolaze procese miješanja, prešanja i pročišćavanja. Unatoč tome, njihov utjecaj na organizam potrošačima je još uvijek uglavnom nejasan. Ključno je razumjeti da ovi sokovi mogu uzrokovati značajan porast razine inzulina kada se procijene u odnosu na rezultate testa opterećenja glukozom. Posljedično, razgradnja masti može postati izazovna, što može dovesti do nakupljanja kolesterola i prekomjernog nakupljanja masti u jetri. Preporučljivo je ograničiti konzumaciju takvih sokova jer se ne preporučuju velike količine.

  • Iz moje perspektive, ne preporučam konzumiranje soka osim ako ne sadrži vlakna i sjemenke kako bi se smanjio njegov utjecaj na gušteraču. Ako se nađete bez soka, dobra zamjena je konzumiranje voća i povrća koje je bilo predviđeno za sok. Unatoč tome, postoji mala zabrinutost koju treba razmotriti: što ako vaš probavni sustav ima poteškoća s obradom ove hrane? Osim toga, važno je napomenuti da stres može smanjiti količinu enzima prisutnih u želucu.

Masnoće su zabranjene, što rezultira isključenjem sastojaka poput maslinovog ulja, badema i lješnjaka iz svih recepata. U slučajevima toksičnosti jetre, ključno je izbjeći dodatno opterećenje organa, dajući mu dovoljno vremena za oporavak i detoksikaciju. Pri odabiru mesa preporučljivo je odlučiti se za kuhane opcije u kombinaciji s povrćem. Tijekom faze detoksikacije, predlaže se potpuno uklanjanje jaja iz prehrane.

Dodatno, u svakoj fazi ovog procesa upotreba mlijeka je u potpunosti zabranjena, a osobe starije od 30 godina se odvraćaju od njegove konzumacije. Mliječni proizvodi mogu biti teški za probavu. Za učinkovitu detoksikaciju ključno je stimulirati crijeva iz stanja mirovanja u aktivno stanje. Jasan znak toga je barem jedno pražnjenje crijeva dnevno. S druge strane, metabolizam se odnosi na sposobnost tijela da pretvori unesene hranjive tvari u energiju.

Brz metabolizam ne znači da trebate češće koristiti zahod; umjesto toga, označava učinkovitu pretvorbu energije. Suprotno tome, višestruko pražnjenje crijeva svaki dan sugerira da tijelo marljivo radi na pravilnoj probavi hrane. Prema dr. sc. Brokula, jedna datulja ili smokva imaju izvanredna svojstva čišćenja crijeva i djeluju kao snažan buldožer i bager. Ako datulje ili smokve potopite u vodu i konzumirate ih prije spavanja, osjetit ćete njihovo umirujuće djelovanje koje pomaže u čišćenju crijeva i žuči. Dr Čubrilo je, gostujući u emisiji “Ordinacija” na RTS-u, napomenula da ova metoda može vašim stanicama dati nalet energije. Za dodatne informacije o njegovoj podršci prednostima ove prakse, svakako se uključite u 19:45.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here