Oglasi - Advertisement

Kad pogledate Jelenu Dokić, lako je pomisliti da gledate ženu kojoj je život išao niz vjetar – lijepa, uspješna, slavna, nasmijana. Mnogi bi rekli da je imala sve: talenat, prilike, publiku. Ali njen osmijeh skriva ono što naslovne strane nikad nisu mogle ispričati. Jer Jelena nije samo bivša teniserka. Ona je žena koja je preživjela pakao i ostala da stoji, iako su je lomili i oni koji su je trebali štititi. Njena priča nije o sportu. Njena priča je o preživljavanju, borbi za sebe, i o tome kako, čak i kad ti sve uzmu – još uvijek možeš naći snagu da se digneš.

Rođena 1983. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji, Jelena je odrasla u porodici gdje su i samo porijeklo i vrijeme u kojem je rođena predviđali nemirnu sudbinu. Otac Srbin, majka Hrvatica, a rat koji se širio regijom tjerao je mnoge porodice da bježe. Tako su Dokići 1994. godine stigli u Australiju, noseći sa sobom ono malo što su imali – uspomene, strahove i velike snove. Jelena je tada imala samo 11 godina.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U predgrađu Sidneja, ona je počela da sanja svoje prve teniske snove. Bez luksuza, bez privilegija, s hljebom i margarinom i starom uniformom. A na terenu – samo ona, reket i tišina u kojoj se osjećala sigurno. Ali ni tada nije imala pravi mir.

Damir Dokić, Jelenin otac, bio je čovjek tvrdih uvjerenja, veteran rata, ogorčen i frustriran. Tenis nije bio igra. Za Jelenu, teniski teren je bio jedino mjesto gdje je mogla disati, ali čak ni tamo nije imala sigurnost. On joj je govorio: “Ti si naša jedina šansa”, i s tom rečenicom stavio joj je teret života cijele porodice na ramena.

Treninzi su bili kazne. Greške su značile udarce. Porazi – poniženja. Jelena je živjela dvostruki život: na terenu borac i šampion, kod kuće preplašena djevojčica. Nosila je duge rukave da prikrije modrice, izmišljala razloge za povrede i ćutala.

Sa samo 16 godina, Jelena je zadivila svijet. Pobijedila je tada najbolju teniserku svijeta Martinu Hingis na Vimbldonu, rezultatom 6:2, 6:0. Bio je to istorijski trijumf. Svi su slavili. Svi, osim njenog oca. Njegova poruka bila je hladna i okrutna: “Sramoto, nemoj ni da dolaziš kući da spavaš.” Te noći, Jelena je prespavala u prostorijama organizacije turnira, na kauču, a domar joj je jedini uputio riječ utjehe.

Nakon toga, život joj se nije popravio. Iako je karijera išla uzlazno, Jelena je i dalje bila zarobljenica jednog sistema zlostavljanja. Otac je lomio njene trofeje, nazivao ih “nagradama za gubitnike”, tukao je remenom, šamarao, ponižavao. Nikada nije bila dovoljno dobra.

Godinama je ćutala. Dok su drugi slavili njene pobjede, ona se borila s anksioznošću, strahovima, krivicom. A onda, 2003. godine, imala je snage da kaže – dosta. Napustila je porodični dom. Prekinula je svaki kontakt s ocem. Ali sloboda nije došla lako.

Sloboda je Jelenu koštala više nego ijedan poraz. Uslijedile su povrede, depresija, pokušaji samoubistva. Tenis, koji joj je bio spas, sada je postao podsjetnik na traumu. Ipak, uprkos svemu, 2009. godine, Jelena se vraća i šokira sve plasmanom u četvrtfinale Australijan opena.

Ali tijelo nije izdržalo. Povukla se 2011. godine, sa samo 30 godina. Nije to bio kraj karijere – to je bio početak liječenja.

Nakon tenisa, došao je mrak. Izolacija, gojaznost, hormonski problemi, depresija. Dostigla je 120 kilograma, a ljekari su joj dijagnostikovali i probleme sa štitnom žlijezdom. Ali najveći neprijatelj bio je – unutrašnji glas njenog oca. Onaj koji joj je govorio da nije dovoljna. Da nije vrijedna.

Spas je Jelena našla u pisanju. 2017. godine objavila je autobiografiju „Nesalomljena“, u kojoj bez cenzure piše o 17 godina zlostavljanja. Ta knjiga nije bila samo svjedočanstvo – bila je oslobođenje. Postala je bestseler, ali važnije – dala je glas hiljadama djece, sportista i žena koje niko nije slušao.

Danas, Jelena ima 42 godine. Smršala je 40 kilograma, posvetila se mentalnom zdravlju, ne koristi filtere, otvoreno priča o svojim paničnim napadima, o depresiji, o mržnji koju dobija online. Na to odgovara – osmijehom. Jer, kako kaže: „Preživjela sam. To je moja pobjeda.“

Oca više ne viđa. Majka i brat su uz nju, ali rane ne nestaju. Često sanja sebe kao osmogodišnju djevojčicu, ali kad se probudi – zagrli svog psa i kaže sebi: „Spasila sam se.“

Zahvaljujući Jeleninoj iskrenosti:

  • WTA je uvela obaveznu psihološku podršku za mlade sportiste,
  • Kontrole trenera su postale strožije,
  • Tema zlostavljanja u sportu više nije tabu.

Jer više se ne ćuti. Jelena je dokaz da jedna osoba – jedan glas – može promijeniti sistem.

Jelena Dokić nije samo bivša teniska zvijezda. Ona je simbol snage, hrabrosti, i svetionik za sve one koji još ćute. Ona je pokazala da, i kad te slome, i kad te ostave, možeš ustati, govoriti i mijenjati svijet. Njen najvažniji meč nije bio protiv Hingis, ni protiv povreda. Bio je – protiv tišine.

I pobijedila je. Jer danas, kad govori – svi slušaju. A kad se nasmije, znamo da iza tog osmijeha stoji žena koja je preživjela ono što mnogi ne bi mogli. I koja više nikada neće pustiti da joj iko oduzme glas.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here