Oglasi - Advertisement

Dijabetes je jedno od najrasprostranjenijih hroničnih stanja današnjice, koje se često razvija neprimetno i podmuklo, bez izraženih simptoma u ranim fazama. Ipak, iako ova bolest ne “vrišti” odmah, telo vrlo često šalje suptilne, ali značajne signale upozorenja. Ako ih na vreme prepoznamo, možemo izbeći brojne komplikacije koje se javljaju kada bolest uznapreduje – poput srčanih problema, oštećenja bubrega, gubitka vida, pa čak i amputacija.

Upravo zbog toga je izuzetno važno osluškivati telo i reagovati čim primetimo da se nešto neobično dešava. U nastavku predstavljamo devet ranih simptoma koji mogu ukazivati na prisustvo dijabetesa. U pitanju su znaci koji deluju bezazleno, ali ako se pojave u kombinaciji – ili traju duže – svakako zaslužuju pažnju i lekarsku procenu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

1. Pojačana žeđ i učestalo mokrenje

Jedan od prvih pokazatelja da nešto nije u redu jeste stalni osećaj žeđi, praćen učestalim mokrenjem. Kada nivo šećera u krvi poraste, bubrezi ne uspevaju da prerade višak glukoze, pa je izbacuju kroz urin. Telo, pokušavajući da kompenzuje gubitak tečnosti, traži više vode, što dovodi do pojačane žeđi. Ako često posežete za čašom vode i ustajete noću da biste mokrili, ovo može biti znak da je vreme za proveru šećera u krvi.

2. Nenormalno jak apetit

Kod osoba sa dijabetesom telo ne može pravilno da iskoristi glukozu kao izvor energije, jer insulin ne funkcioniše kako treba. Zbog toga mozak “misli” da je gladan, pa šalje signal da jedete više. Iako unosite kalorije, telo ih ne koristi kako bi trebalo, pa osećaj gladi ostaje. Ako često osećate glad i jedete više nego obično, a opet se ne osećate sito – to je signal za oprez.

3. Hronični umor

Iako se umor može pripisati brojnim uzrocima, kod dijabetesa je on posebno izražen jer ćelije ne dobijaju dovoljno energije. Osoba se može osećati iscrpljeno čak i nakon dužeg odmora. Ova vrsta umora je duboka, konstantna i neproporcionalna naporu, i može biti jedan od ključnih pokazatelja problema sa regulacijom šećera.

4. Zamućen vid

Promene u nivou glukoze u krvi mogu uticati na sočivo oka, koje se nabrekne i privremeno menja oblik, što dovodi do zamagljenog vida. Ovo stanje je često reverzibilno ako se nivo šećera normalizuje, ali ako se ne reaguje, može preći u trajno oštećenje vida. Zamagljen pogled, teškoće sa fokusiranjem ili povremene “senke” u vidnom polju zaslužuju hitnu pažnju.

5. Gubitak težine bez dijete

Paradoksalno, iako postoji pojačan apetit, neki ljudi s dijabetesom mogu naglo mršaviti. To se dešava jer telo, ne uspevajući da koristi glukozu, počinje da razgrađuje mišićno i masno tkivo kako bi dobilo energiju. Neplaniran gubitak težine bez promene ishrane ili fizičke aktivnosti svakako je znak za proveru metaboličkog statusa.

6. Suva koža i svrab

Visok šećer uzrokuje dehidrataciju, pa koža postaje suva, zategnuta i sklona iritacijama. Svrab se najčešće javlja na nogama, rukama ili preponama, a može biti praćen i crvenilom. Ako primetite promene na koži koje ne prolaze uz uobičajene kreme ili hidrataciju, to može biti jedan od ranih simptoma šećerne bolesti.

7. Sporo zarastanje rana i česte infekcije

Dijabetes utiče na slabiju cirkulaciju i smanjenu efikasnost imunog sistema, zbog čega rane i posekotine sporije zarastaju. Takođe, povećava se sklonost ka infekcijama, naročito urinarnih puteva, desni i kože. Ako primetite da vam obična ogrebotina zaceljuje sedmicama, ili se često borite s upalama, potražite savet lekara.

8. Pojava tamnih mrlja na koži

Acanthosis nigricans je stanje koje se javlja kao tamnjenje i zadebljanje kože, najčešće u pregibima kao što su pazusi, vrat i prepone. Ove mrlje mogu izgledati kao prljavština, ali se ne mogu saprati. Njihova pojava često ukazuje na inzulinsku rezistenciju, što može biti predstadijum dijabetesa tipa 2.

9. Trnjenje i peckanje u ekstremitetima

Jedan od kasnijih, ali značajnih simptoma je neuropatija, tj. oštećenje nerava usled stalno povišenog šećera u krvi. Osobe sa ovim stanjem mogu osećati:

  • Trnce u rukama ili nogama,
  • Peckanje ili utrnulost,
  • Osetljivost na dodir.

Ovo stanje se obično javlja postepeno i može biti prvi znak da su nervi već počeli da trpe.

Dijabetes nije neizlečiva bolest, ali je stanje koje zahteva stalnu pažnju, disciplinu i brigu. Što se ranije otkrije, to su veće šanse da se izbegnu komplikacije koje ozbiljno narušavaju kvalitet života. Bilo koji od ovih simptoma može delovati bezazleno ako se posmatra samostalno, ali njihova kombinacija je razlog za hitnu posetu lekaru i osnovna testiranja (glukoza u krvi, HbA1c, oralni test tolerancije na glukozu).

Zapamtite: vaše telo vam uvek šalje signale. Na vama je da ih čujete. Uspostavljanjem ranog kontakta s lekarom i usvajanjem zdravih navika, dijabetes se može držati pod kontrolom – a kvalitet života sačuvati na visokom nivou.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here