Oglasi - Advertisement

Tema današnjeg članka je pomalo nezgodna, jer je uvijek nezgodno pisati o opakim bolestima. Kako se navodi, u starijim vremenima je broj oboljelih od ovih bolesti bio manje izražen.

Dok se ostatak sveta suočava s rastućim brojem obolelih od hroničnih bolesti, među kojima posebno dominira rak, postoji jedno malo i gotovo zaboravljeno pleme koje kao da prkosi svakoj medicinskoj statistici. Ova izolovana zajednica, smeštena u surovim, ali netaknutim planinama između Pakistana i Indije, vekovima intrigira i inspiriše i naučnike i lekare – ne samo zbog svoje izuzetne dugovečnosti, već i zbog gotovo potpune odsutnosti bolesti, uključujući i najopasniju – kancer.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Njihovo ime je Hunza – narod koji kao da je zadržao tajne zdravlja i vitalnosti koje su modernom društvu izmakle. U ovom pregledu, istražujemo ko su Hunze, kako žive, šta jedu, i – najvažnije – kako uspevaju da žive bez bolesti koje nas svakodnevno pogađaju.

Hunze žive u regiji koja je fizički i kulturno odvojena od spoljnog sveta. Njihovo okruženje je čista planinska klima Himalaja, sa svežim vazduhom i vodom koja izvire iz glečera. Ta prirodna izolacija je zapravo njihova prednost – omogućila im je da očuvaju tradicionalni način života, oslobođen savremenih zagađivača i stresa.

U ovoj zajednici, prosečan životni vek se kreće oko 120 godina, a nisu retki ni slučajevi dugovečnosti preko 130 godina. I ne radi se samo o „preživljavanju“ – Hunze su aktivni, pokretni i fizički sposobni čak i u poznim godinama. Žene u šezdesetim i dalje rađaju decu, dok stariji članovi zajednice sa lakoćom prelaze duge staze i penju se po planinskim liticama.

Njihov svakodnevni jelovnik daleko je od industrijalizovane hrane savremenog čoveka. Umesto toga, Hunze praktikuju potpuno prirodan i sezonski način ishrane, zasnovan na sirovim i minimalno prerađenim namirnicama.

Letnja ishrana se sastoji pretežno od:

  • Sirovog voća i povrća
  • Sveže ubranih plodova iz sopstvenih bašta
  • Minimalno termički obrađene hrane

Zimska ishrana uključuje:

  • Sušene marelice (kajisije)
  • Proklijale žitarice
  • Ovčji sir

Jedinstven deo njihovog načina ishrane je “gladno proleće” – period kada sveže voće postaje retkost, a Hunze prelaze na post zasnovan na soku od sušenih marelica. Ova faza traje 2 do 4 meseca i deluje kao prirodni detoks organizma.

  • Kalorije dnevno: oko 1933
  • Proteini: oko 50 grama
  • Masti: svega 36 grama
  • Ugljeni hidrati: oko 365 grama

Ovo je značajno manje od prosečnih dnevnih unosa u razvijenim zemljama, ali upravo ta skromnost u unosu hrane, uz kvalitet i izbalansiranost, čini osnov zdravlja Hunza.

U njihovoj kuhinji posebno mesto zauzimaju namirnice sa lekovitim svojstvima:

  • Seme marelice: izvor vitamina B17, za koji se veruje da poseduje antikancerogena svojstva.
  • Chapati hleb: tradicionalni beskvasni hleb od celozrnatog prosa i heljde, pripremljen bez aditiva i industrijskih mlevenja.
  • Ovčji sir: bogat proteinima i probioticima.
  • Proklijale žitarice: sadrže enzime koji poboljšavaju varenje.

Hrana se nikada ne kuva dugo – koristi se kratko kuvanje ili se konzumira sirova, kako bi se sačuvali svi hranljivi sastojci.

Hunze ne praktikuju vežbanje kao izdvojenu aktivnost – pokret je sastavni deo njihove svakodnevice. Hodanje na velike razdaljine, penjanje po planinskim stazama i rad u polju su deo njihovog rutinskog života.

Takođe, njihova zajednica neguje mentalnu ravnotežu, odsustvo stresa i osećaj svrhe – faktori koji se danas sve češće prepoznaju kao ključni za zdravlje.

Zdravlje naroda Hunza nije rezultat savremene medicine, skupih tretmana ili genetske predodređenosti. Ono dolazi iz harmoničnog odnosa s prirodom, proste, ali moćne ishrane, i aktivnog, smislenog načina života.

Njihov pristup može nam poslužiti kao inspiracija za promene u sopstvenim životima – da se vratimo prirodi, da pojednostavimo ishranu i da u svakodnevicu ugradimo više pokreta i manje stresa.

Dug život bez bolesti možda nije mit – možda je samo zaboravljena mudrost.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here