Oglasi - Advertisement

Promjene koje se javljaju na površini jezika često mogu ukazivati na stanje unutar cijelog organizma. Iako vizualne nepravilnosti na jeziku mogu izazvati zabrinutost, većina njih ne predstavlja razlog za paniku. Ipak, neke pojave mogu biti rani znakovi nutritivnih nedostataka, infekcija ili ozbiljnijih zdravstvenih poremećaja.

Izgled i osjećaj jezika, kao i njegova boja, pružaju važne informacije o unutrašnjoj ravnoteži tijela. Kada je jezik izrazito crvene boje, gladak i sjajan, sličan površini jagode, to može ukazivati na manjak željeza ili vitamina B12. U ovim slučajevima papile na jeziku, koje su inače prisutne, mogu nestati, što daje dojam da je površina izbrijana. Osobe koje pate od ovakvih nedostataka često osjećaju umor, probleme s koncentracijom, vrtoglavicu ili gubitak ravnoteže. Posebnu pažnju trebaju obratiti vegetarijanci i vegani, jer su skloniji razvoju ovih deficita, te se kod njih preporučuje dodatni unos ovih nutrijenata uz nadzor stručnjaka.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • Ukoliko jezik izgleda kao da je dlakav ili je prekriven smeđkastim slojem, najvjerovatnije se radi o problemu loše oralne higijene. Papile se u normalnim uslovima troše kroz žvakanje i svakodnevno konzumiranje hrane i pića. Međutim, kada to izostane, mogu postati duže i skupljati bakterije i ostatke hrane. Iako ovakvo stanje ne predstavlja opasnost, često dolazi do neugodnog zadaha i nelagodnosti. Redovno čišćenje jezika, kao i smanjenje unosa kafe, cigareta i tamnih napitaka, može brzo popraviti stanje.

Ako primijetite bijele naslage koje podsjećaju na sirastu teksturu, moguće je da se radi o gljivičnoj infekciji, poznatoj kao oralna kandidijaza. Ovo se najčešće javlja nakon terapije antibioticima, koji narušavaju prirodni balans mikroorganizama u ustima. Najugroženije su osobe sa oslabljenim imunitetom, uključujući starije ljude, dijabetičare, onkopacijente i one koji imaju autoimune poremećaje.

Pojava bora i pukotina na jeziku obično se povezuje sa procesom starenja i nije razlog za zabrinutost, osim ako je praćena peckanjem, neugodnim mirisom ili osjećajem boli. U tim slučajevima mogući su mikroorganizmi nakupljeni u naborima, pa se savjetuje pojačana higijena, a po potrebi i primjena protugljivičnih sredstava.

  • Prisustvo bijelih mrlja koje ne prolaze duže vrijeme može biti posljedica iritacije, ali i znak mogućih prekanceroznih promjena, posebno kod pušača. Osobe koje imaju naviku da često trljaju jezik zubima ili ga grickaju takođe su podložnije ovim promjenama. Ako ovakve promjene traju duže od dvije sedmice, potrebno je potražiti stručno mišljenje.

Kada se pojave crvene lezije koje ne zacjeljuju, čak i ako nisu bolne, to može ukazivati na nešto ozbiljnije, poput malignih promjena na jeziku. Ove lezije ne treba zanemariti, jer rano otkrivanje može spasiti život.

U slučajevima gdje postoji peckanje jezika bez vidljivih promjena, moguće je da se radi o hormonskim promjenama, kao što je menopauza, ili o alergijskoj reakciji na određene paste za zube ili namirnice. Statistika pokazuje da se ovakve tegobe mnogo češće javljaju kod žena nego kod muškaraca.

  • Bolni prištići ili čvorići na jeziku i unutrašnjoj strani obraza često su rezultat stresa ili virusnih infekcija. Iako su neugodni, obično prolaze sami od sebe kroz nekoliko dana ili sedmica. Međutim, ako se često ponavljaju, preporučuje se konsultacija sa stomatologom ili dermatologom.

Jezik može biti tihi pokazatelj općeg zdravlja. Promjene u boji, strukturi, teksturi ili osjetljivosti ne treba ignorisati. Redovno posmatranje vlastitih simptoma, održavanje oralne higijene i periodične posjete stručnjacima najbolji su način da se preveniraju komplikacije. Na kraju, zdravlje počinje u ustima, a pravovremena reakcija uvijek je učinkovitija od liječenja posljedica

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here