Alzheimerova bolest je neurodegenerativno stanje prvenstveno povezano s procesom starenja. Dovodi do progresivnog pada pamćenja, kognitivnih funkcija i sposobnosti obavljanja svakodnevnih zadataka. Početni znakovi mogu uključivati zaboravljanje nedavnih rasprava ili događaja, muku pronaći prave riječi i smanjenu svijest o vremenu i mjestu.
Kako bolest napreduje, simptomi mogu eskalirati do smetenosti, promjena u osobnosti, poteškoća u komunikaciji i nemogućnosti prepoznavanja poznatih osoba. Dok točan uzrok Alzheimerove bolesti ostaje nejasan, vjeruje se da genetski utjecaji, način života i okoliš doprinose njenom razvoju. Stariji su posebno ranjivi, s dodatnim čimbenicima rizika uključujući obiteljsku povijest bolesti i specifične genetske varijacije.
- Alzheimer Škotska istaknula je poseban znak demencije koji može postati očit tijekom korištenja stepenica. Naglasili su da je svaki pojedinac s demencijom jedinstven, a utjecaj stanja može se razlikovati ovisno o specifičnim regijama mozga koje su najviše pogođene. Postoje upozorenja koja pokazuju da demencija može dovesti do poteškoća pri kretanju stepenicama.
Pojedinci koji pate od demencije mogli bi se boriti s stajanjem i mogli bi imati veću vjerojatnost pada. „Poteškoće u kretanju mogu proizaći iz demencije, što dovodi do češćih spoticanja i padova. Možete primijetiti da pojedinac ima problema s podizanjem nogu tijekom hodanja, osobito kada se kreće stepenicama”, primijetili su. Prema Alzheimer Scotlandu, bavljenje vježbama snage ili ravnoteže dva puta tjedno može pomoći u smanjenju rizika od padova. To uključuje aktivnosti koje uključuju sjedenje , stajanje i hodanje Ako ste zabrinuti za sebe ili voljenu osobu, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.