U sljedećem dijelu našeg današnjeg članka raspravljat ćemo o aspektu zdravlja koji se može promatrati kroz disanje. Konkretno, jeste li svjesni da vaši zubi ne moraju nužno biti pokvareni? Možda se samo nešto drugo događa…
Zadah iz usta može ukazivati na niz problema u tijelu, no ljudi se često više koncentriraju na njegove psihološke učinke. Konkretno, oni koji se suočavaju s ovim zdravstvenim problemom mogu patiti od osjećaja posramljenosti, smanjenog samopouzdanja, sklonosti samoizolaciji i mogu čak doživjeti značajnu tjeskobu kako vrijeme prolazi. Ipak, istaknuti gastroenterolog prof. dr. Vojislav Perišić ističe da se mnogi pojedinci ne uspiju učinkovito riješiti uzroka, već se odlučuju nositi s trajnim posljedicama.
- Prema riječima prof. dr. Vojislava Perišića, osobe koje pate od neugodnog zadaha često se u početku obraćaju gastroenterologu, ali je primarni uzrok obično u usnoj šupljini, odakle i nastaje neugodan miris. Obično ispitivanje gastrointestinalnih problema započinje tek nakon što se potvrdi da oralno zdravlje nije temeljni razlog; međutim, ova gastrointestinalna stanja nisu uvijek izvorni izvor halitoze, a čimbenici poput gastritisa i ulkusa nisu jedini uzročnici.
Pojedinci se često obraćaju dr. Perišiću sumnjajući da imaju gastritis ili infekciju povezanu s helicobacter pylori. Neophodan je temeljit pregled krajnika, što uključuje i procjenu curenja iz trećeg krajnika. Nadalje, procjena parametara jetrene funkcije je ključna. Iako su ovi problemi rijetki kod djece, češći su kod odraslih, osobito među onima koji redovito konzumiraju alkohol, kod kojih se često može prepoznati primjetan miris zemlje.
Osim toga, osobe s dijabetesom često imaju zadah koji podsjeća na aceton. Prema razgovoru s prof. dr. Perišić za eKliniku, ima slučajeva da se zdravstveni problem prepozna isključivo po mirisu. Ako nije identificiran organski uzrok, to bi moglo ukazivati na probleme vezane uz oralnu higijenu ili neravnotežu u oralnoj flori. Poznati gastroenterolog pojašnjava i da neugodan zadah može proizaći iz čestica hrane koje zaostaju u ustima, a koje bakterije potom razgrađuju.
Ostaci hrane mogu fermentirati u ustima, što je za nas kao gastroenterologe jedan važan upit, s obzirom na to da se probavni proces odvija unutar gastroenterološkog sustava. Osim toga, suha usta mogu pogoršati ovaj problem. Mnogi pojedinci primjećuju loš zadah nakon buđenja, osobito ako spavaju s otvorenim ustima. Smanjenje proizvodnje sline može pospješiti rast bakterija. Zato dosljedno ističem nužnost pranja zubi nakon jela. Loša oralna higijena može dovesti do bolesti desni i parodonta, što može pridonijeti lošem zadahu, ističe gastroenterolog. Ističe i da su infekcije grla i nosa među rjeđim uzrocima.
Neugodni mirisi mogu proizaći iz ovih infekcija, iako su obično privremeni. Tijekom trudnoće, neke žene mogu osjetiti loš zadah kao rezultat hormonalnih promjena. Česta je zabluda da svi neugodni mirisi i zadah potječu iz crijeva. Zanimljivo je da istraživanje pokazuje da samo 15 posto plinova u ustima potječe iz želuca. Posljedično, osobe koje imaju loš zadah često se prvo posavjetuju sa stomatologom. Ukoliko stomatolog utvrdi da nema problema s desnima i zubima, pozornost se usmjerava na oralnu floru.
Naš cilj je ponovno uspostaviti ravnotežu između korisnih i štetnih bakterija. U određenim slučajevima može biti potrebna potpuna revizija oralne flore. Neophodno je da pacijenti budu predani i disciplinirani dok koriste ispravan tretman. Obično ovaj proces traje dva do tri mjeseca. Dr. Vojislav Perišić savjetuje da svi koji imaju neugodan zadah potraže savjet liječnika jer posljedice mogu biti značajne.