Oglasi - Advertisement

Demencija je bolest koja s vremenom napreduje i sve više pogađa starije odrasle osobe, naglašavajući nužnost održavanja zdravlja mozga i kognitivnih sposobnosti. Zbog zamršene prirode ovog stanja, stručnjaci naglašavaju važnost poduzimanja preventivnih koraka koji mogu usporiti napredovanje ili smanjiti vjerojatnost njegove pojave. Održavanje zdravlja mozga oslanja se na dosljedan mentalni angažman, kontinuirano učenje, odgovarajući san i hranjivu prehranu.

Profesor Vladeta Jerotić, poznat po svojim doprinosima psihologiji i kulturi, često je isticao važnost svakodnevnog vježbanja pamćenja kod starijih osoba. On vjeruje da pamćenje molitvi ili pjesama može biti vrlo korisno u održavanju kognitivnih sposobnosti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Osim toga, redovito stjecanje novih znanja, čitanje dobrih knjiga i zaokupljenost uma različitim aktivnostima mogu uvelike pomoći u smanjenju rizika od slabljenja pamćenja.

Važnost prehrane u održavanju zdravlja mozga sve je jasnija. Istraživanja pokazuju da su određene hranjive tvari, posebice omega-3 masne kiseline, ključne za najbolje funkcioniranje mozga. Omega-3 masne kiseline igraju ključnu ulogu u očuvanju moždanih stanica, poboljšavaju komunikaciju između neurona i pomažu u proizvodnji neurotransmitera, kemikalija odgovornih za prijenos signala unutar mozga.

Masna riba poput lososa, skuše, tune i haringe izvrstan je izvor zdravih masti. Konzumiranje masne ribe barem jednom tjedno može uvelike poboljšati rad mozga i smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti, koja je jedna od najraširenijih vrsta demencije. Istraživanja su pokazala da omega-3 masne kiseline igraju vitalnu ulogu u održavanju funkcija mozga jačajući stanične membrane i poboljšavajući cirkulaciju krvi u mozgu.

Prednosti omega-3 masnih kiselina za zdravlje mozga.

U konačnici, osiguranje zdravlja mozga uključuje mješavinu zdravih praksi, uključujući uravnoteženu prehranu, mentalne vježbe, fizičko kretanje i odgovarajući san.

Omega-3 masne kiseline pružaju razne prednosti za zdravlje mozga, kao što su:

Stanične membrane služe kao zaštitna barijera za stanice, štiteći ih od oštećenja i osiguravajući njihovo ispravno funkcioniranje. Osim toga, poboljšavaju komunikaciju među neuronima, omogućujući učinkovitiji prijenos informacija unutar mozga.
Pomoć u proizvodnji neurotransmitera koji igraju ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, pamćenja i pažnje. Pospješuje cirkulaciju krvi, što je ključno za optimalan rad mozga i opskrbu stanica kisikom.

Promiče razvoj moždanog tkiva, pomaže u oporavku i regeneraciji živčanih stanica. Poboljšava kogniciju i pamćenje, što se pokazalo korisnim za bolju koncentraciju i smanjenje zaboravljivosti.
Smanjuje vjerojatnost tjeskobe i depresije, što zauzvrat pomaže u zaštiti kognitivnih funkcija od pada. Smanjuje rizik od demencije, čime se osigurava dugotrajna zaštita mozga.

Omega-3 masne kiseline ne samo da povoljno utječu na rad mozga, nego također potiču zdravlje srca, pomažu u snižavanju razine triglicerida, smanjuju vjerojatnost artritisa i doprinose cjelokupnom tjelesnom zdravlju. Kako biste osigurali uravnotežen unos ovih zdravih masnoća zajedno s ostalim esencijalnim nutrijentima, preporučljivo je barem jednom tjedno u prehranu uključiti masnu ribu, povrće i cjelovite žitarice.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here