Oglasi - Advertisement

U današnjoj tekućoj raspravi vezanoj uz naš članak, kratko ćemo se osvrnuti na zdravstveni segment. Ključno je slušati svoje tijelo i odmah se pozabaviti svim ranim znakovima upozorenja koji bi mogli uzrokovati zabrinutost. Naš glavni fokus danas bit će na krvnom tlaku, koji može znatno varirati. Ranije shvaćanje da je normalno očitanje krvnog tlaka unutar raspona 120/80, pri čemu je bilo kakvo očitanje iznad toga zahtijevalo hitnu konzultaciju s kardiologom, postalo je zastarjelo.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • Europsko kardiološko udruženje nedavno je objavilo ažurirane smjernice koje redefiniraju normalan krvni tlak kao do 140 sistolički (gornji broj) i 90 dijastolički (donji broj). Dok mnogi pojedinci i dalje gledaju na 120/80 kao na referentnu vrijednost, novi kriteriji pokazuju da se očitanja niska od 140/90 sada smatraju normalnim.
    Bitno je znati da ova smjernica nije relevantna za dijabetičare, koji imaju prag do 130/80, niti se odnosi na starije osobe. Nekad prvenstveno vezana za starije osobe, hipertenzija postaje sve raširenija među osobama u 20-im i 30-im godinama. Nadalje, ključno je naglasiti da visoki krvni tlak često ne pokazuje očite simptome, zbog čega je dobio nadimak “tihi ubojica”.

Različiti pojedinci susreću se s nejasnim simptomima kao što su glavobolje, zamagljen vid, zvonjenje u ušima, vrtoglavica, nesiguran hod i stezanje u prsima. Dvosmislene karakteristike ovih simptoma često zamagljuju postojanje ove bolesti, omogućujući joj da ostane neotkrivena sve dok se ne pojave komplikacije ili se nenamjerno otkriju tijekom redovitih pregleda. Hipertenzija uglavnom utječe na krvne žile, pri čemu je srčani mišić jedno od prvih područja oštećenja.

Iznenađujuće je da otprilike jedna trećina pacijenata ne uspijeva prepoznati glavni uzrok svog visokog krvnog tlaka, često ga doživljavajući kao neizbježno stanje. Glavni faktor u ovom problemu je stres. Zabrinjavajuće je da 30 do 40 posto tih pacijenata ima ograničeno razumijevanje propisanih tretmana i nesigurni su u točnu dozu lijekova koje bi trebali uzimati.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

  • Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here