Naše je uvjerenje da mnogi od nas doživljavaju posebnu budnost tijekom noći. Neki pojedinci ustaju kako bi otišli na zahod, drugi se bore da zaspu, a ima i onih koji ustaju na ponoćni obrok. Danas ćemo istražiti upravo ovu temu…
Ovaj će se članak baviti značenjem buđenja tijekom noći bez jasnog razloga. Može li to biti znak dobrog zdravlja bez značajnih posljedica? Nastavite čitati kako biste otkrili što bi ovo moglo sugerirati… Budite li se često svake noći u isti sat? Osjećate li se umorom, pospanošću ili razdražljivošću? Kineski sat, koji se naziva “sat bioloških organa”, mogao bi rasvijetliti ove osjete. Ova ideja dijeli dan na dvosatne segmente, pri čemu je svaki segment povezan s određenim organom.
U akupunkturnoj dijagnostici, vrijeme simptoma je važno, jer oni mogu sugerirati probleme s organom koji je aktivan tijekom tih određenih sati. Stoga dosljedno buđenje otprilike u isto vrijeme svaki dan (ili gotovo svaki dan) može značiti da jedan od naših organa pokušava prenijeti poruku. Teško zaspati između 21 i 23 sata. može ukazivati na probleme s imunološkim sustavom, štitnjačom, nadbubrežnom žlijezdom ili metabolizmom. Nadalje, poremećaji spavanja mogu se povezati sa stresom, a primjena tehnika opuštanja može biti od pomoći. Ako ste budni od 23:00 do 1:00 ujutro, ovaj vremenski okvir je povezan s funkcijom žučnog mjehura.
Kao rezultat toga, podizanje tijekom ovih sati može ukazivati na moguće probleme s vašim folikulima kose. Ako je to slučaj, moglo bi biti korisno preispitati svoju prehranu i izbaciti nezdrave masnoće. Kineski sat sugerira da osjećaj velikog sažaljenja (ili žuči) prema drugima može poslužiti kao znak. U tom pogledu, prakticiranje prihvaćanja i opraštanja moglo bi biti korisno. Buđenje između 1:00 ujutro i 3:00 ujutro ključno je za održavanje zdravlja jetre.
- U tom razdoblju njezin rad može doživjeti određene poremećaje. Također bi moglo biti korisno razmisliti o izmjeni njezine prehrane i uvođenju režima detoksikacije. Osim toga, ustajanje između 3:00 ujutro i 5:00 ujutro može ponuditi dodatne prednosti. Čišćenje debelog crijeva je bitno i mnogi ljudi iz tog razloga započinju dan odlaskom u toalet.
Ovaj vremenski okvir često je povezan s osjećajem nemira i nelagode zbog ograničenih mogućnosti za osobni rast. Jeste li čuli za izraz “vučji sat”? Pruža uvid u to zašto se svake noći budite u isti sat. Otprilike tri sata iza ponoći dolazi do značajnog pada tjelesne temperature, što je u skladu s najvišom koncentracijom melatonina tijekom sna. Možda ste doživjeli buđenje u isto vrijeme nekoliko uzastopnih noći. Ova pojava nije samo slučajna; može se razumjeti kroz medicinsku perspektivu.
- Često buđenje u određeno vrijeme tijekom noći može se povezati s razinama hormona, posebno interakcijama melatonina, serotonina i kortizola. Često nazivan hormonom sna, melatonin stvara tijelo kada nema svjetla, a potom se transformira u serotonin, poznat kao hormon zadovoljstva. Suprotno tome, tijelo oslobađa kortizol kao odgovor na stres. Otprilike tri sata nakon ponoći dolazi do značajnog pada tjelesne temperature jer razina melatonina doseže svoju najvišu točku.
U to vrijeme razine kortizola i serotonina padaju na najnižu razinu, što dovodi do hormonske neravnoteže koja je neophodna za miran san i mirnije buđenje. Osim toga, tijekom ovog razdoblja dolazi do blagog smanjenja protoka krvi u određenim područjima mozga, što povećava našu osjetljivost na negativne emocije poput straha ili pesimizma nakon buđenja. Kako napominje Krstarica, ova faza ne samo da olakšava noćna buđenja, već i komplicira proces ponovnog uspavljivanja jer smo skloni brzo upasti u negativne obrasce razmišljanja.
Vrijeme između tri i četiri sata ujutro stručnjaci za spavanje nazivaju “vučjim satom”, izraz koji vjerojatno potječe iz kasnih noćnih sati kada većina životinja spava, ostavljajući samo vukove budnima. Ako slučajno budete budni tijekom ovog “vučjeg sata”, korisna metoda za poticanje opuštanja je tehnika svjesnog disanja 4-7-8 koju je osmislio dr. Mike Breus, na TikToku poznat kao @sleepdoctor. Njegova preporuka je da udahnete otprilike četiri sekunde, zadržite dah sedam sekundi, a zatim izdahnete osam sekundi ako se nađete budni u ranim jutarnjim satima.