Prema riječima nutricionista Predraga Nenadića, potpuno je neutemeljena tvrdnja da treba izbjegavati jaja zbog problema s kolesterolom. Priznati kao istaknuti stručnjak za prehranu, Predrag Nenadić slovi za jednog od vodećih nutricionista na našim prostorima, a svoje je kvalifikacije stekao na cijenjenim svjetskim sveučilištima. Bio je predsjednik Saveza nutricionista Jugoslavije i Društva za unapređenje prehrane.
Steele je završio stručno usavršavanje i radio kao dijetetičar-nutricionist na Sveučilišnoj klinici u Ludwigshafenu, Njemačka. Uz znanstveni i publicistički rad, pisao je članke za različite stručne časopise i objavio brojne cijenjene knjige, među kojima su Kako hranom očuvati zdravlje zdravim (1976.), 1001 način doživjeti stotu (1978.), Standardi prehrane za jugoslavenske studente (1979), D kompleks 101 (2017), Snagom volje do idealne tjelesne težine – Liječenje pretilosti (2018.), Hrana kao lijek – dijetoterapija bolesti (2019.) i Jabučni ocat – čuvar vašeg zdravlja (2019.).
Njegova brojna priznanja svjedočanstvo su njegovih doprinosa. Naime, on objašnjava ključne elemente koji utječu na razinu kolesterola i razvoj masne jetre. Prevladavajuća zabluda je da je konzumacija masne hrane uzrok masne jetre; međutim, to nije slučaj. Različiti čimbenici igraju ulogu u ovom pitanju.
Jetra ima sposobnost pretvaranja viška šećera u masno tkivo. Kolin (vitamin B4), koji se obično nalazi u hrani kao što su slanina, jaja i meso, igra ključnu ulogu u distribuciji kolesterola, čime sprječava njegovo nakupljanje u jetri i kasnije taloženje u masnim dijelovima tijela, što dovodi do do povećanja opsega struka, povećanja stražnjice i sličnih učinaka.
Uklanjanjem ovih korisnih masnoća iz naše prehrane zbog zabrinutosti oko povišene razine kolesterola, nenamjerno pridonosimo razvoju masne jetre, kao što je prethodno naglašeno u našem časopisu. Ovo stanje se naziva bezalkoholna masna jetra.
Kada se masnoća nakuplja u jetri, njezina sposobnost učinkovitog funkcioniranja se smanjuje, što rezultira smanjenom sposobnošću uklanjanja toksina iz tijela i provođenja procesa detoksikacije.
Uključite u svoju prehranu namirnice koje obiluju zdravim mastima, uključujući domaću mast, maslinovo ulje, hladno prešana biljna ulja i izvore bogate kolinom poput slanine i jaja. Preporučljivo je dodati losos i skušu jer su izvrsni izvori ovih korisnih masnoća. Nadalje, važno je napomenuti da su sokovi, osobito oni iz trgovine, neučinkoviti u čišćenju jetre. Ovi komercijalno dostupni sokovi često sadrže fruktozu, koja je dobro poznata po svojoj značajnoj ulozi u poticanju debljanja.
Fruktoza pridonosi slatkoći raznih proizvoda; međutim, također olakšava nakupljanje masti u tijelu i podiže razine triglicerida i kolesterola. Posebno se ističe da se fruktoza dobivena iz voća razlikuje od one koju unosimo u drugim oblicima. Proizvođači je često nazivaju voćnim šećerom, fruktoza koja se koristi u industrijskim aplikacijama dobiva se iz kukuruza, posebno u obliku glukozno-fruktoznog sirupa, a ne iz samog voća, unatoč strukturnim sličnostima.