Današnji članak je posvećen čuvarkući, biljci koja je poznata u cijelom svijetu. Nju možemo naći da raste na raznim mjestima kao što su krovovi, dvorišta i slično. Malo ko zna da je jako zdrava i da ima veliki broj koristi.
Podrijetlom iz Meksika, impresivna biljka kućna pomoćnica poznata je po svojoj sposobnosti da uspijeva u različitim okruženjima kao što su stijene, krovovi, zidovi i unutarnje posude. Zahtijeva malo održavanja, potrebna mu je samo mala količina sunčeve svjetlosti, dok nudi značajne prednosti. Iako je njegova topikalna primjena dobro poznata za rješavanje višestrukih problema s kožom, njegovo uzimanje jednako je korisno. Sok ili svježe zgnječeno lišće može ojačati imunitet i pozitivno utjecati na stanja kao što su bradavice, čirevi, rane, opekline, kurje oči, sunčane pjege i nelagode uzrokovane gihtom ili ubodima insekata.
Ishod će se dogoditi ako konzumiramo čuvarkuću, a ne supstrat. Istraživanja pokazuju da je kombinacija jabuke, meda i vrhnja posebno korisna za jačanje imuniteta, liječenje cisti, ublažavanje probavnih problema i učinkovito ublažavanje zatvora. Za pripremu pomiješajte 300 g svježe nasjeckanih listova s 500 g meda, a zatim smjesu stavite u staklenku. Staklenku zatvorite, prekrijte folijom i čuvajte u hladnjaku. Svako jutro uzmite žlicu ovog eliksira tridesetak minuta prije doručka i kave, a poželjno je suzdržati se od jela i pića tridesetak minuta nakon konzumiranja.
Nadalje, ova izvanredna mješavina pomaže u eliminaciji toksina iz tijela. Kao i kod svih alternativnih terapija, važno je biti oprezan i potražiti savjet od zdravstvenog radnika prije uporabe.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.