Svake godine, promena računanja vremena izaziva rasprave o njenoj korisnosti i efektima na svakodnevni život. Iako su mnoge zemlje razmatrale ukidanje ove prakse, ona i dalje ostaje na snazi, bar do 2026. godine. U 2025. nas ponovo očekuje pomicanje kazaljki na satu dva puta godišnje – jednom u proleće i jednom u jesen.
Kada se menja vreme u 2025. godini?
U skladu s dugogodišnjom praksom, letnje računanje vremena počinje 30. marta 2025. godine, kada će se satovi pomeriti za jedan sat unapred u 2:00 ujutro, što znači da će kazaljke odmah pokazivati 3:00. Iako će to značiti gubitak jednog sata sna, pružiće nam duže dane i više dnevnog svetla.
Nakon letnje sezone, zimsko računanje vremena počneće 26. oktobra 2025. godine, kada ćemo u 3:00 sata ujutro pomeriti kazaljke unazad za jedan sat. To će nam doneti dodatni sat sna, ali i kraće dane.
Zašto se sat pomera unapred?
Ova praksa uvedena je sa ciljem bolje iskorišćenosti dnevnog svetla, posebno tokom letnjih meseci, uz pretpostavku da će se time smanjiti potrošnja energije. Iako su neka istraživanja pokazala da ovakva promena donosi određene uštede, novije studije sugerišu da su one minimalne.
Evropska unija je 2018. godine pokrenula inicijativu za ukidanje pomeranja sata, ali zbog neslaganja među članicama odluka nije doneta. Zato će se ova praksa nastaviti bar do 2026. godine.
Koje zemlje ne menjaju vreme?
Dok većina evropskih zemalja i dalje sledi praksu pomeranja sata, pojedine zemlje su je ukinule:
- Rusija, Turska i Belorusija su trajno prešle na letnje vreme.
- Island ne menja vreme zbog svoje geografske pozicije.
- U Evropskoj uniji, iako većina zemalja još uvek menja vreme, postoji stalna debata o ukidanju ove prakse.
Kako pomeranje sata utiče na zdravlje?
Stručnjaci upozoravaju da ovakve promene mogu imati negativne posledice na zdravlje, jer narušavaju biološki ritam i izazivaju:
- Umor i pospanost
- Smanjenu koncentraciju
- Probleme sa spavanjem (nesanicu)
- Povećan rizik od srčanih problema
Da biste se lakše prilagodili promeni vremena, preporučuje se:
- Postepeno prilagođavanje – Pomerajte vreme odlaska na spavanje za nekoliko minuta ranije svake večeri pred promenu sata.
- Izbegavanje kofeina i teške hrane pre spavanja.
- Maksimalno korišćenje dnevnog svetla – boravite napolju što više možete tokom dana.
- Održavanje redovne rutine spavanja – odlazite na spavanje i budite se u isto vreme svakog dana.
Da li će se praksa pomeranja sata zadržati u budućnosti?
Iako mnogi zagovaraju ukidanje ove prakse, trenutno ne postoji dogovor na nivou Evropske unije o trajnom ukidanju. Očekuje se da će odluka biti doneta u narednim godinama, ali do tada će pomeranje sata ostati deo naše rutine.
Zaključak
Pomeranje sata možda izgleda kao jednostavna promena, ali ima značajan uticaj na naše zdravlje, raspored i svakodnevne aktivnosti. Godina 2025. donosi nova prilagođavanja, a do tada je važno da se pripremimo na najbolji mogući način.
Obavezno zabeležite 30. mart i 26. oktobar 2025. godine, jer su to datumi kada ćemo ponovo pomicati kazaljke na satu!