Brak između osoba koje su u srodstvu je tema koja izaziva razne polemike u društvu, naročito zbog potencijalnih genetskih rizika koje takve veze mogu nositi. Mnoge religije i kulture imaju striktna pravila u vezi sa ovim pitanjem, a Srpska pravoslavna crkva takođe jasno definiše pravila o tome do kojeg stepena krvnog srodstva brak može biti dozvoljen i pod kojim uslovima.
Pravila Srpske pravoslavne crkve o krvnom srodstvu
Neuklonjiva smetnja
Prema učenju Srpske pravoslavne crkve, brak je apsolutno zabranjen između osoba koje su u srodstvu do četvrtog stepena. To znači da sledeće veze nisu dozvoljene:
- Brat i sestra
- Prvi rođaci (deca rođene braće i sestara)
- Brat ili sestra od strica, ujaka ili tetke
U ovim slučajevima brak bi bio shvaćen kao incest, a Crkva takve zajednice ne priznaje niti dozvoljava njihovo sklapanje.
Uklonjiva smetnja
Kada se krvno srodstvo proteže od petog do sedmog stepena, veza se i dalje smatra smetnjom, ali je moguće dobiti izuzeće. U tom slučaju, potrebno je:
- Podneti molbu svešteniku u lokalnoj parohiji.
- Sveštenik prosleđuje zahtev episkopu, koji donosi konačnu odluku.
- Episkop daje (ili uskraćuje) dozvolu za sklapanje braka.
Ukoliko se dobije dozvola, brak se može sklopiti prema crkvenim pravilima.
Granice srodstva
Brakovi izvan osmog kolena se ne smatraju problematičnim. U takvim slučajevima srodstvo se zanemaruje i ne predstavlja prepreku za venčanje.
Kako se računa stepen srodstva?
Stepen srodstva određuje se prema broju generacija koje povezuju dve osobe sa zajedničkim pretkom. Slede primere stepena srodstva:
- Drugi stepen – brat i sestra (apsolutna zabrana)
- Četvrti stepen – brat i sestra od strica, tetke ili ujaka (takođe zabranjeno)
- Šesti stepen – osobe koje imaju zajedničkog pradedu (moguće uz dozvolu episkopa)
- Osmo koleno i dalje – brak je dozvoljen bez ograničenja
Zaključak
Prema pravilima Srpske pravoslavne crkve, brak među bliskim krvnim srodnicima nije dozvoljen, naročito ako je reč o srodstvu do četvrtog stepena. Kada su u pitanju parovi koji su u srodstvu od petog do sedmog stepena, moguće je podneti molbu episkopu, koji će doneti konačnu odluku o dozvoli venčanja. Srodstvo iznad osmog kolena ne predstavlja prepreku za brak.
Za vernike koji žele da poštuju crkvene norme, preporučuje se konsultacija sa sveštenicima, kako bi se osigurala ispravnost i saglasnost sa verskim pravilima. Ova pravila nisu samo deo crkvene doktrine, već i način za očuvanje zdravlja potomstva i stabilnosti porodice.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.