Problemi sa spavanjem prevladavaju više nego što mislimo, s brojnim pojedincima koji smatraju da je izazovno postići osam sati odmora koje savjetuju zdravstveni radnici. Istraživanja pokazuju da, primjerice, svaki peti stanovnik Velike Britanije ne uspijeva dovoljno spavati. Različiti čimbenici mogu negativno utjecati na kvalitetu sna, uključujući buku, zagađenje zraka i stres, među ostalima. Ako vas neki od ovih elemenata uznemiri i probudite se, LADBible savjetuje da ne radite ovih šest stvari.
Aktivnosti koje stimuliraju mozak: Prema stručnjakinji za spavanje Lisi Artis, ako se nađete budni prije alarma, najbolje je suzdržati se od provjeravanja telefona ili uključivanja televizije. Sudjelovanje u stimulativnim zadacima poput provjeravanja e-pošte, listanja društvenim medijima ili gledanja televizije može spriječiti vašu sposobnost da se opustite i ponovno zaspite. Umjesto toga, odlučite se za umirujuće aktivnosti poput čitanja knjige.
- Klonite se zamke drijemanja: ako se tijekom noći često budite, najbolje je suzdržati se od dnevnog drijemanja. Drijemanje može ometati vaše potrebe za spavanjem i otežati vam spavanje navečer. Ako baš morate odspavati, učinite to prije 15 sati. i neka bude kratak, oko 20 minuta, prema preporuci Lise Artis.
Suzdržite se od konzumiranja kofeina prije spavanja: pobrinite se da kavu ili čaj popijete najmanje šest sati prije spavanja. Spriječite da kofein i nikotin ometaju vaš odmor. Savjetuje se izbjegavati stimulanse šest sati prije odlaska na spavanje i umjesto njih se odlučiti za umirujuće napitke. Kao umirujuću alternativu, razmislite o tome da napravite šalicu toplog zlatnog mlijeka, klasičnog ayurvedskog napitka od kurkume, đumbira i toplog mlijeka koji potiče opuštanje.
- Klonite se pomagala za spavanje: Iako ponekad mogu biti od koristi, nije preporučljivo previše se oslanjati na tablete za spavanje i slične lijekove. Specijalisti za spavanje naglašavaju da su ovi lijekovi namijenjeni rijetkoj uporabi te je važno prethodno se posavjetovati s liječnikom ili zdravstvenim radnikom.
Izbjegavajte zadržavanje u krevetu: Iako se ovo može činiti pomalo neobičnim, stručnjak za spavanje predlaže da je najbolje ustati ako ste budni više od 20 minuta. Ona tvrdi da ostanak u krevetu može uspostaviti vezu između budnosti i vašeg prostora za spavanje, što potencijalno otežava kasnije zaspati.
Izbjegavajte paljenje jakih svjetala: specijalist za spavanje savjetuje da ne osvjetljavate svoju spavaću sobu jakim svjetlima jer vas to može potpuno razbuditi. Umjesto toga, neka osvjetljenje bude slabo, osiguravajući da je dovoljno za sigurno kretanje po prostoriji.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.