Oglasi - Advertisement

Zadržavanje vode ili edem događa se kada tijelo ne uspije učinkovito eliminirati tekućinu iz svojih tkiva i krvnih žila, uzrokujući oticanje u područjima kao što su ruke, noge, stopala i gležnjevi.

Za uspješno upravljanje ovim stanjem, bitno je uzeti u obzir nekoliko važnih čimbenika i korisnih savjeta. Hormonalne promjene mogu uvelike utjecati na ravnotežu tekućine i dovesti do zadržavanja tekućine u tijelu. Osim toga, nedostatak tjelesne aktivnosti može otežati cirkulaciju, što dodatno pridonosi ovom problemu. Prekomjerna tjelesna težina također može stvoriti dodatni pritisak na vene, komplicirajući povrat krvi iz ekstremiteta. Osim toga, temeljni zdravstveni problemi, uključujući one povezane sa srcem, bubrezima ili kapilarama, također mogu igrati ulogu u razvoju edema.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kako bi se zadržavanje vode svelo na najmanju moguću mjeru, preporuča se smanjiti unos soli jer povišena razina soli može pridonijeti većem zadržavanju vode u tijelu. Još jedan učinkovit pristup upravljanju zadržavanjem vode je povećanje unosa magnezija. Magnezij je ključan za brojne enzimske procese vitalne za cjelokupno zdravlje i tjelesne funkcije. Za žene koje se suočavaju sa simptomima PMS-a, povećanje razine magnezija u prehrani može biti posebno korisno.

Postoje različiti izvori magnezija koji nude mnogo izbora za nabavu ovog esencijalnog minerala. Orasi su fantastičan izvor magnezija, a dolaze i s drugim korisnim nutrijentima. Cjelovite žitarice poput kvinoje, smeđe riže i ječma također su izvrsne alternative. Tamna čokolada, iako pruža divan okus, također obiluje magnezijem. Među ribama posebno se ističu masne vrste poput skuše i lososa. Osim toga, lisnato povrće poput kelja i špinata daje više primjera.

Uključivanje ovih namirnica u svakodnevne obroke može poboljšati ravnotežu tekućine i ublažiti simptome edema. Ako se problemi nastave, preporučuje se potražiti savjet od liječnika kako bi se utvrdio temeljni uzrok i dobio odgovarajući tretman. Razne komplikacije i značajni zdravstveni problemi mogu nastati zbog zadržavanja vode u tijelu, obično utječući na koljena, gležnjeve i stopala. Edem ili zadržavanje tekućine može proizaći iz nekoliko uobičajenih medicinskih stanja, od kojih su mnoga povezana s krvožilnim sustavom, uključujući bubrege i jetru. To može rezultirati nakupljanjem vode u tjelesnim tkivima.

Obično se zadržavanje tekućine manifestira u donjim ekstremitetima, iako može utjecati i na regije poput mozga, očiju i pluća. Ovo stanje može pokazivati ​​niz simptoma, kao što su oticanje, nadutost, ukočenost mišića i nelagoda. Dodatni uobičajeni pokazatelji viška tjelesne vode uključuju osjećaj umora i letargije. Iako neki od ovih simptoma možda ne predstavljaju neposrednu prijetnju zdravlju, mogli bi upućivati ​​na ozbiljniji temeljni medicinski problem.

Na zadržavanje vode može utjecati nekoliko čimbenika, uključujući lošu prehranu, nedostatak tjelovježbe i hormonske fluktuacije, osobito prije menstruacije. Žene se također mogu suočiti s dodatnim simptomima poput natečenih nogu i osjetljivosti dojki. Stanja koja traju tijekom vremena, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka i bolesti koje zahvaćaju jetru i bubrege, mogu poremetiti ravnotežu vode u tijelu. Dugotrajno zadržavanje vode može signalizirati ozbiljniji zdravstveni problem, poput zatajenja bubrega. U uznapredovalim stadijima kronične bubrežne bolesti, obilježene smanjenom učinkovitošću filtracije krvi, može doći do značajnog zadržavanja vode.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here