Ukoliko se često budite noću i nakon toga ne možete zaspati današnji članak je za vas. Zbog čega se to dešava i zašto više ne možete zaspati pročitajte u nastavku današnjeg članka.
Zamislite situaciju: ležite u udobnom, toplom krevetu, san vas je obuzeo i sve djeluje mirno. I onda, bez ikakvog očitog razloga – budite se. Pogledate na sat: 2:17 ujutro. Tišina je potpuna, sve oko vas spava, ali vi ste budni, oči širom otvorene. Okrećete se s jedne strane na drugu, pokušavate pronaći udoban položaj, ali san je nestao bez traga. Možda vam se to desilo jednom, ali možda već postaje učestala pojava.
Mnogi ljudi s vremenom počnu vjerovati da je noćno buđenje normalno, naročito kako starimo. Ipak, tijelo često šalje signale da nešto nije u balansu. Ovo nije samo slučajan prekid sna – to je poruka organizma ili psihološke prirode koju ne bi trebalo ignorisati.
Zašto se ovo dešava? Šta nas budi iz sna kad najmanje želimo, i kako da pronađemo put nazad u miran san?
Uzroci noćnog buđenja su brojni i često međusobno isprepleteni.
Jedan od najčešćih uzroka je stres. Naš um često ne prestaje s radom ni kada legnemo da spavamo. Ako vam misli neprestano naviru, čak i nakon što utonete u san, moguće je da ste pod uticajem skrivene napetosti – pritiska s posla, emotivnih dilema, strahova koji možda nisu ni u potpunosti osviješćeni. Mozak, iako fizički u mirovanju, nastavlja da procesuira brige, što može rezultirati naglim buđenjem uz osjećaj nelagode ili ubrzanog rada srca.
- Da biste ublažili ovakva stanja, preporučuje se da pred spavanje umirite misli. Pisanje dnevnika, čitanje nečeg opuštajućeg ili vježbe disanja poput tehnike 4-7-8 mogu pomoći da se mentalni nered smiri.
Drugi mogući uzrok je hormonska neravnoteža. Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji sna, naročito melatonin i kortizol. Dok melatonin signalizira tijelu da je vrijeme za spavanje, kortizol se prirodno povećava pred jutro. Međutim, ako je njegova razina stalno povišena zbog stresa, loše ishrane ili neaktivnosti, može vas probuditi usred noći – posebno između 1 i 3 sata.
Zato je važno uspostaviti večernju rutinu: odlazak na spavanje u isto vrijeme, smanjeno izlaganje vještačkom svjetlu, izbjegavanje kofeina i teške hrane.
Ne treba zanemariti ni loše navike spavanja. Televizor u sobi, telefon pod jastukom, večere kasno uveče, kofein nakon popodneva – sve to narušava prirodni ritam sna. Plavo svjetlo s ekrana ometa proizvodnju melatonina, a težak obrok usporava probavu i aktivira tijelo baš kad bi trebalo da odmara.
Idealno bi bilo izbjegavati ekrane bar sat vremena prije spavanja, a večeru konzumirati do 19–20 sati, uz lagane namirnice koje neće opteretiti organizam.
U nekim slučajevima, uzrok noćnog buđenja može biti zdravstveni problem. Ako se budite gotovo svake noći, naročito u isto vrijeme, i osjećate se iscrpljeno i nakon osam sati provedenih u krevetu, moguće je da imate stanje poput apneje u snu, refluksa kiseline, problema sa štitnom žlijezdom, niskog šećera ili čak blage depresije.
Ako primijetite da se ovakva buđenja ponavljaju tri ili više puta sedmično tokom dužeg vremenskog perioda, poželjno je obratiti se stručnjaku. Potražiti pomoć nije znak slabosti – to je znak brige o sebi.
A šta ako se probudite usred noći i ne možete nazad zaspati?
Najgore što možete učiniti jeste da se nervirate zbog toga. To dodatno pobuđuje mozak i otežava povratak u san. Umjesto toga, pokušajte da:
- Ne gledate na sat – to stvara osjećaj pritiska.
- Usmjerite pažnju na disanje, brojeći udisaje i izdisaje.
- Ne posežete za telefonom niti palite svjetlo – zadržite ambijent pogodnim za spavanje.
- Ako ne zaspite u roku od 20 minuta, ustanite, uradite nešto smirujuće u drugoj prostoriji (npr. čitanje) i vratite se u krevet kada osjetite pospanost.
- Noćna buđenja nisu beznačajna. Tijelo komunicira, i ako se san gubi iz noći u noć, to nije slučajnost. Možda nas upravo ta buđenja pokušavaju uputiti na ono što treba mijenjati – u načinu života, navikama, ishrani, ali i u emocijama koje nosimo.
San nije luksuz – to je osnova zdravog življenja, jednako važna kao voda, hrana i vazduh. Ako nas tijelo budi, ne traži da ga kaznimo nesanicom, već da ga čujemo i razumijemo. Ponekad je upravo noćna tišina trenutak kada najglasnije čujemo ono što nam treba za iscjeljenje.