Adekvatan san igra vitalnu ulogu u održavanju našeg fizičkog i mentalnog blagostanja. Nije dovoljno samo spavati; način na koji spavamo i kvaliteta tog sna jednako su važni jer imaju izravan utjecaj na našu razinu energije, raspoloženje, produktivnost i cjelokupno zdravlje.
Oporavljajući san ključan je za vašu dobrobit. Ako ste često nemirni noću i imate poremećen san, moguće je da vaš tipični položaj spavanja nije prikladan za vas. Općenito, ljudi gravitiraju jednom od četiri glavna položaja spavanja, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke: položaj fetusa, spavanje na boku, spavanje na leđima i spavanje na trbuhu.
Iako je uobičajeno mišljenje da je spavanje na boku jedan od najboljih položaja, ovo gledište možda nije potpuno točno. Postoji više razloga zašto spavanje na boku, osobito na desnom boku, možda nije najidealnija opcija. Jedan od takvih razloga je žgaravica; stalno spavanje na desnom boku može uzrokovati nakupljanje želučane kiseline u jednjaku, što dovodi do žgaravice.
Nasuprot tome, spavanje na lijevoj strani pomaže u sprječavanju ulaska želučane kiseline u jednjak. Kao rezultat toga, ako patite od žgaravice ili probavnih smetnji, preporučuje se izbjegavati spavanje na desnoj strani. Bore su kozmetički problem koji i muškarci i žene obično žele spriječiti. Međutim, ako često spavate na boku, mogli biste uočiti rane znakove bora u ranijoj fazi.
Osjetljiva koža na licu često je u dodiru s jastukom i često se pomiče, što može pridonijeti prijevremenom starenju. Kako biste ublažili ovaj problem, predlaže se da spavate na leđima. Osim toga, spavanje na boku može dovesti do neusklađenosti glave s kralježnicom, što može uzrokovati bol u vratu ili čak herniju vratnog diska. Stoga je također preporučljivo razmišljati o spavanju na leđima. Za one koji imaju kronične bolove u leđima, spavanje na boku može pogoršati problem zbog neravnomjerne raspodjele tjelesne težine, što rezultira značajnim pritiskom na leđa.
- Spavanje se sastoji od različitih faza, koje uključuju REM (brzo kretanje očiju) spavanje i ne-REM faze. Tijekom noći kružimo kroz te faze više puta. Kvalitetan san znači da svaku fazu proživljavamo ispravnim redoslijedom i u odgovarajućem vremenskom trajanju. Duboko spavanje, posebno faze 3 i 4 poznate kao sporovalni san, igra ključnu ulogu u fizičkoj obnovi i konsolidaciji pamćenja.
Osim toga, ovaj položaj spavanja može dovesti do iskrivljenja kralježnice, što može rezultirati ukočenošću udova. Bolji izbor za ublažavanje i ublažavanje bolova u leđima je ležanje na leđima s jastukom ispod koljena. Za žene je ključno da vode računa o svom položaju dok spavaju. Spavanje na boku može izvršiti značajan pritisak na prsa, uzrokujući nelagodu i potencijalno ubrzati opuštanje grudi.
To je razlog zašto se savjetuje spavanje na leđima. Položaj spavanja trudnica također ima veliku važnost. Od vitalne je važnosti suzdržati se od spavanja na desnom boku ili potpuno na trbuhu, budući da ti položaji mogu vršiti dodatni pritisak na bebu zbog položaja organa. Prema medicinskim stručnjacima, trudnice bi se trebale odlučiti za spavanje na lijevom boku, jer to može poboljšati cirkulaciju krvi, s obzirom da se aorta nalazi na toj strani.
Priprema za spavanje je neophodna. Savjetuje se izbjegavati teške obroke, kofein i alkohol prije spavanja te ograničiti vrijeme ispred ekrana (telefoni, računala, televizija) barem 30-60 minuta prije spavanja, jer valovi plave svjetlosti mogu poremetiti proizvodnju melatonina , hormon odgovoran za san.