Kako se postupno bliži jesen, vrijeme je da se pripremite za zimnicu pripremom krumpira. Oni sa značajnim zalihama krumpira trebaju biti svjesni najboljih metoda za učinkovito skladištenje svojih zaliha.
Cijenimo krumpir u svim njegovim oblicima, jer je osnovno povrće koje se nalazi u gotovo svakom domu. Umjesto odgađanja, istražimo načine kako ih održati hrskavima i svježima dulje vrijeme. Oslonite se na smjernice portala Pyszności za održavanje vašeg krumpira u optimalnom stanju. Istina je da s vremenom krumpir može početi nicati, smanjujući i izgled i okus; međutim, ovaj se problem može izbjeći ako se skladište vani, jer hlađenje nije uvijek potrebno. Neprikladni uvjeti skladištenja mogu brzo dovesti do kvarenja ili klijanja. Dakle, prisutnost klica krumpira služi kao odličan znak nedovoljne pažnje pravilnom skladištenju.
Kada su uvjeti nepovoljni, može doći do brzog stvaranja plinova i nicanja. Problem seže dalje od samih klica; krumpir postaje nejestiv zbog smežurane kože i kašaste teksture. Čak i nakon klijanja, svježi krumpir se još uvijek može konzumirati sve dok su sve klice uklonjene kako bi se izbjegli želučani problemi; međutim, ako su krumpiri mokri, izgubit će okus i ukazivati na nadolazeću trulež, što će zahtijevati zbrinjavanje. Kako mu krumpiri ne bi niknuli, djed ih sprema u vreće. Prije nego što ih stavi u vreću, pažljivo pregledava svaki krumpir kako bi se uvjerio da nema pukotina ili začepljenja. Sve oštećene krumpire treba baciti. U vrećicu s krumpirima stavlja i kestene i žir.
Vlažnost kestena pomaže u sprječavanju rasta klica, dok se žir bori protiv suhoće; ova dva neugodna mirisa poboljšavaju zdravlje vašeg krumpira, omogućujući sigurnu konzumaciju. Djed bi krumpire držao u hladnom, mračnom podrumu, pazeći da temperatura ostane ispod 7 stupnjeva Celzijusa. Ako podrum nije dostupan, potražite najhladnije i najtamnije mjesto u svom domu. Postoje različita mišljenja o konzumaciji proklijalog krumpira. Neki tvrde da ih treba izbjegavati, dok drugi tvrde da se mogu sigurno jesti sve dok se oštećeni dijelovi uklone. Međutim, važno je napomenuti da razine glikoalkaloida rastu tijekom procesa klijanja krumpira.
- Ovi spojevi nisu sami po sebi otrovni kada se konzumiraju u malim količinama; međutim, mogu postati štetni ako se progutaju u velikim količinama. Stoga je preporučljivo izbjegavati jesti proklijali krumpir. Kako biste spriječili klijanje, jedna od učinkovitih metoda je čuvanje krumpira s jabukom, jer jabuke ispuštaju plin etilen koji pomaže da krumpir ostane svjež i hrskav. Ovom tehnikom krumpir može ostati bez klica do 8 tjedana. Osim toga, okruženje za pohranjivanje igra ključnu ulogu; krumpir ima tendenciju brzog klijanja u toplim, svijetlim i vlažnim uvjetima. U idealnom slučaju, treba ih držati na hladnim, tamnim i suhim mjestima, održavajući temperaturu od oko 15 stupnjeva Celzijevih.
Hladnjak nije prikladan za čuvanje krumpira jer niže temperature uzrokuju pretvaranje škroba u šećer, što rezultira slatkim okusom. Za skladištenje će biti dovoljan podrum ili garaža. Izbjegavajte korištenje plastičnih vrećica jer su one najmanje učinkovita opcija. Umjesto toga, odlučite se za prirodne ili papirnate vrećice, koje omogućuju pravilnu cirkulaciju zraka. Također je važno držati krumpir podalje od luka, budući da luk potiče nicanje krumpira. Iznad cikle možete staviti krumpir koji će upiti svu vlagu koja može iscuriti. Osim toga, nemojte pohranjivati krumpir ili ciklu uz zeleno povrće poput kupusa ili mrkve.
Zaključak: Za održavanje svježine, okusa i nutritivnih prednosti krumpira tijekom duljeg razdoblja ključno je pravilno skladištenje. Jabuke, uz kestene i žir, mogu biti korisni saveznici u sprječavanju nicanja i očuvanju kvalitete krumpira. Kada se čuva u hladnom, tamnom i suhom okruženju poput podruma, krumpir može ostati čvrst i zadržati svoj svježi okus duže vrijeme. Pridržavajući se ovih jasnih i tradicionalnih preporuka, vaši krumpiri će se sušiti na odgovarajući način u skladu s godišnjim dobima, izbjegavajući neželjene klice i sprječavajući da postanu mekani.