Oglasi - Advertisement

Danas pišemo o savjetima poznatog doktora Voje koji je govorio o namirnicama koje su najbolje za čistoću crijeva a o kojim namirnicama je riječ pročitajte u nastavku članka.

U hladnijim mjesecima povećava se vjerojatnost prehlade ili gripe. Međutim, slijedeći neke jednostavne savjete, možete ojačati svoju obranu i zaštititi se od ovih bolesti. Konzumacija vitamina neophodna je za očuvanje zdravlja i jačanje imuniteta.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kupus je među zdravijim namirnicama koje se preporučuju za konzumaciju tijekom zime. Ovo povrće je bogato vitaminima C i B, uz jake antioksidanse. Fermentacijom se pretvara u vrijedan izvor probiotika. Tijekom hladnijih mjeseci povećava se naša osjetljivost na prehladu i gripu. Slijedeći neke korisne savjete, možete ojačati svoju obranu i zaštititi se od ovih bolesti. Konzumacija vitamina neophodna je za očuvanje zdravlja i jačanje imuniteta.

Kelj je jedna od nutritivno vrijednih namirnica koje se tijekom zimskih mjeseci savjetuje više konzumirati. Ovo povrće je bogato vitaminima C i B, uz jake antioksidanse. Osim toga, kada je fermentiran, služi kao izvrstan izvor probiotika. O ovoj temi razgovarali su doktor Vojislav Perišić i nutricionistkinja Branka Mirković u emisiji K1 „Uranak.

  • “Kiseli kupus na listovima sadrži probiotičke bakterije, točnije lactobacillus plantarum, koji potječe iz biljaka. Upravo se ta bakterija često nalazi u mnogim popularnim probioticima, no njihova kupnja je nepotrebna ako konzumirate kiseli kupus. Prema riječima dr. Vojislava Perišića, jesti ga tri puta tjedan dana osigurava esencijalna vlakna koja pomažu u ubrzavanju kretanja stolice, čime se ubrzava tranzit štetnih tvari brzo kretanje smanjuje produljeni kontakt s crijevima, smanjujući mogućnost bilo kakvih štetnih učinaka na zdravlje.

Nutricionistica je napomenula da, osim kupusa, rasol može poslužiti i kao blagotvoran probiotik.

Savjetovala je: “Predlažemo da uključite salamuru u svoju prehranu; jedino na što treba paziti tijekom zime je da je prestanete kuhati u pravom trenutku.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

  • Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here