Danas ćemo pisati o mladom paru iz Njemačke koji je na jutjubu privuka veliku pažnju. Odlučili su podjeliti realnu sliku troškova života u Njemačkoj, a o čemu se radi pročitajte u nastavku.
Njihova objava na društvenim mrežama izazvala je brojne reakcije i otvorila diskusiju o tome koliko je zaista skupo živjeti u inostranstvu. Par je odlučio da za svoje pratioce snimi video u kojem su prikazali proizvode koje su kupili u nekoliko različitih trgovina. Na stolu ispred njih našli su se prehrambeni artikli i razne sitnice iz svakodnevnog života. Ukupan račun za te namirnice iznosio je 100 eura, a supruga Ivana je napomenula da u toj kupovini nisu uračunati ni prašak za veš ni omekšivač, dok je većina novca otišla na osnovne prehrambene proizvode.
Govoreći o pojedinim cijenama, Ivana je posebno naglasila koliko su kobasice, sirevi i salame postali skupi. To su artikli koji se u njihovoj kući troše veoma brzo jer ih svi članovi porodice vole. Dok je pokazivala kutiju s namazom koji preferira njen suprug, istakla je da se radi o masnijem namazu koji se često maže na hljeb ili koristi uz krekere. Na stolu su bile i druge potrepštine:
- pola kilograma graha
- nekoliko pakovanja krekera
- bageti i krušne mrvice
- masline za dekoraciju
Porodica se spremala za prvi rođendan svog djeteta i željeli su da taj trenutak, iako proslavljen u krugu porodice, bude posebno obilježen. Ivana je objasnila da su tom prilikom kupili izbor sireva, teglicu ukiseljenih kornišona i kutiju grožđa koja je trebala da posluži kao dekoracija i za posluženje gostima.
Tokom kupovine, Ivana i Albert su doživjeli i nekoliko komičnih situacija. “Nosili smo tri kilograma banana i šalila sam se da izgledamo kao majmuni koliko ih volimo. Blagajnica nije mogla da se suzdrži i smijala se zajedno s nama,” prisjeća se Ivana s osmijehom. Osim toga, u korpi su imali i:
- pet pakovanja pelena
- malo toaletnog papira
To su stvari koje su, kako kažu, svakodnevno potrebne u domu s malim djetetom.
Njihovo domaćinstvo broji pet članova – četiri odrasle osobe i jednogodišnje dijete. Upravo zbog toga, troškovi života su značajni iako, kako tvrde, nastoje kupovati racionalno. Međutim, uprkos svim nastojanjima, ukupan račun za nekoliko trgovina iznosio je 230 eura. Albert je naglasio da ni ta kupovina nije bila velika jer nisu uzeli deterdžente, omekšivače niti sastojke za kompletne obroke.
Ono što je dodatno šokiralo njihove pratioce bio je podatak da su u jednoj od ruskih trgovina kupili paštetu koja je, kako tvrde, poskupila čak 120 posto u odnosu na raniji period. Ovaj detalj je pokrenuo širu raspravu o inflaciji i rastu cijena širom Evrope.
Albert, koji već neko vrijeme na svom kanalu govori o stvarnim prihodima i rashodima gastarbajtera, iskoristio je priliku da još jednom skrene pažnju na, kako kaže, “lažne priče” o visokim platama u Njemačkoj. On smatra da su mnoga primanja koja se spominju na društvenim mrežama precijenjena i da stvarnost nije ni približno onakva kakvom je mnogi prikazuju.
Njihov video izazvao je lavinu komentara gledalaca. Neki su dijelili svoja iskustva iz raznih zemalja, upoređujući cijene osnovnih namirnica i potrepština:
- “U Švedskoj su troškovi niži nego u Njemačkoj,” navela je jedna korisnica
- Drugi su govorili o razlikama u cijenama između zapadnoevropskih i istočnoevropskih država
- Pojedini su isticali kako su i kod njih poskupljenja sve primjetnija, naročito kada je riječ o hrani i dječijim potrepštinama
Dok su neki tvrdili da se i dalje može pristojno živjeti u inostranstvu uz dobru organizaciju i štednju, drugi su naglašavali da je tempo inflacije iz godine u godinu sve veći i da se mnogi ljudi bore da podmire osnovne troškove.
Ovaj video, osim što je otvorio oči mnogima, poslužio je i kao povod za raspravu o realnim životnim izazovima onih koji su se odselili iz svojih matičnih zemalja u potrazi za boljom budućnošću. Za Ivanu i Alberta, dijeljenje ovakvih trenutaka sa publikom predstavlja način da budu autentični i da svojim iskustvom pokažu kako život u inostranstvu nije uvijek onakav kakvim ga drugi zamišljaju.