Dr. Aleksandar Pavlović Marković, dr. med., stručnjak interne medicine sa specijalizacijom iz gastroenterologije i hepatologije, istaknuo je ključnu ulogu želuca i crijeva u održavanju zdravlja i imuniteta, kao i negativan utjecaj loših navika na njihov rad. U svom je izlaganju dr. Pavlović istaknuo kako brojni zdravstveni problemi, uključujući razne bolesti, proizlaze iz nezdrave prehrane, stresa i nedovoljne tjelesne aktivnosti, a često za posljedicu imaju komplikacije na crijevima i drugim organima.
U YouTube serijalu “Ordinacija” RTS-a, dr. Pavlović je detaljno objasnio kako nastaju crijevne bolesti i govorio o teškoćama prepoznavanja ovih problema u rutinskoj medicinskoj praksi.
Napominje da do 80% njegovih pacijenata pati od funkcionalnih poremećaja crijeva, dok samo 20% ima dijagnozu pravih organskih bolesti poput čira, upalnih bolesti crijeva, reumatoidnog artritisa, raka i ciroze. Funkcionalni poremećaji često nastaju kada pacijenti jave simptome kao što su bolovi u trbuhu, proljev ili zatvor, ali nema definitivnog dokaza o postojanju organske bolesti u pozadini.
- Govoreći o čimbenicima koji utječu na crijevne probleme, dr. Pavlović ističe važnost mikrobioma koji se odnosi na skup mikroorganizama koji obitavaju u crijevima. Ovi mikroorganizmi čine otprilike 90% našeg tijela i značajno utječu na imunološki sustav, metabolizam, pa čak i mentalno blagostanje. Posljedično, održavanje našeg mikrobioma je ključno, jer loša prehrana, stres i nezdrav način života mogu poremetiti ovu ravnotežu, što dovodi do probavnih komplikacija i potencijalno ozbiljnih zdravstvenih problema.
Kao jednu od najvećih prepreka u gastroenterologiji dr. Pavlović navodi sklonost mnogih pacijenata da zbog straha izbjegavaju zahvate poput kolonoskopije. Unatoč tome što je ključni dijagnostički alat za prepoznavanje stanja kao što je rak debelog crijeva, brojni pojedinci odustaju od ovog postupka zbog zabrinutosti oko nelagode ili tjeskobe u vezi s potencijalnim rezultatima. Ističe važnost prevencije, napominjući da rano otkrivanje bolesti može uvelike povećati izglede za pozitivan ishod.
Na području prehrane dr. Pavlović predlaže smanjenje masne i pržene hrane uz povećanje konzumacije povrća, mahunarki i cjelovitih žitarica. Također savjetuje ograničavanje unosa crvenog mesa i oprez s namirnicama koje mogu dovesti do nadutosti, poput graha i graška, jer one mogu pogoršati simptome. Usvajanje zdravog načina života, uz pravilnu prehranu i dosljednu tjelesnu aktivnost, igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja probavnog sustava i smanjenju rizika od ozbiljnih bolesti. Nadalje, dr. Pavlović ističe nužnost redovitih zdravstvenih pregleda i praćenja jer crijevne tegobe često u početku prođu nezapaženo. Točna dijagnoza i pravovremeno liječenje mogu uvelike poboljšati kvalitetu života bolesnika.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.