Holesterol predstavlja veliki problem za dosta ljudi u današnje vrijeme. Razlog tome je brz način života gdje ne pratimo šta unosimo u naše tijelo.
Uvod
U savremenom svetu, gde su loše prehrambene navike sve prisutnije, problemi sa masnom jetrom i holesterolom postaju sve češći. Predrag Nenadić, jedan od najpoznatijih nutricionista u bivšoj Jugoslaviji, istakao je da glavni uzrok ovih problema nije masna hrana, već prekomerni unos šećera. Jetra ima sposobnost da preradi višak šećera u masnoću, koja se zatim skladišti u telu, uzrokujući ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Šta je Masna Jetra?
Masna jetra, poznata i kao nealkoholna masna bolest jetre, nastaje kada ovaj organ više ne može efikasno da obavlja svoju primarnu funkciju – detoksikaciju organizma. Nenadić naglašava da do ovog problema ne dolazi zbog konzumiranja masne hrane, već zbog:
- Prekomernog unosa šećera i rafinisanih ugljenih hidrata.
- Nedostatka zdravih masti, koje su od suštinskog značaja za pravilno funkcionisanje jetre.
Zdrave masti, prisutne u jajima, slanini i mesu, igraju ključnu ulogu u pravilnoj raspodeli holesterola u telu. Kada ih nema u dovoljnim količinama, dolazi do nakupljanja holesterola u jetri, što smanjuje njenu sposobnost pročišćavanja toksina i može dovesti do problema kao što su:
- Akne
- Perut
- Svrab kože
Uloga Holesterola
Holesterol je često percipiran kao neprijatelj zdravlja, ali Nenadić ističe da je on zapravo neophodan za normalno funkcionisanje organizma. Njegove uloge uključuju:
- Sintezu hormona
- Formiranje ćelijskih membrana
Problem nastaje kada se u telu nakupi višak lošeg holesterola (LDL), koji može povećati rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
Trigliceridi i Ishrana
Još jedan važan faktor za zdravlje jetre su trigliceridi. Nenadić objašnjava da njihovo povećanje nije posledica konzumiranja svinjetine, kako se često misli, već uglavnom dolazi zbog:
- Prekomerne konzumacije voća
- Prevelikog unosa hlebnih proizvoda i peciva
- Korišćenja rafinisanog brašna
Ovi proizvodi sadržavaju velike količine ugljenih hidrata, koji mogu povisiti nivo triglicerida i negativno uticati na funkciju jetre.
Preporuke za Zdravu Jetru
Kako bi se održalo zdravlje jetre i celokupnog organizma, Nenadić preporučuje sledeće:
- Povećati unos vode – Voda je neophodna za efikasno pročišćavanje jetre.
- Unositi više biljnih vlakana – Ishrana bogata vlaknima pomaže jetri u obavljanju svojih funkcija.
- Konzumirati zdrave masti – Maslinovo ulje, hladno ceđena biljna ulja, domaća mast, jaja i slanina doprinose pravilnoj ravnoteži holesterola.
- Izbegavati veštačke šećere – Fruktoza u industrijskim proizvodima može povećati trigliceride i holesterol.
Fruktoza i Industrijski Proizvodi
Nenadić naglašava da fruktoza iz industrijskih proizvoda nije ista kao fruktoza iz voća. Industrijska fruktoza, koja se dobija iz kukuruza, može doprineti:
- Debljanju
- Povećanju holesterola
Nasuprot tome, prirodna fruktoza iz celog voća nema takav negativan uticaj na zdravlje.
Zaključak
Na osnovu Nenadićevih saveta, ključ za zdravu jetru leži u pravilnoj ishrani. Smanjenje unosa rafinisanih ugljenih hidrata i veštačkih šećera, uz povećanje konzumacije zdravih masti i vode, može značajno poboljšati funkciju jetre i smanjiti rizik od:
- Nakupljanja lošeg holesterola
- Povećanja triglicerida
- Hroničnih bolesti jetre i srca
Uz pravilnu ishranu i zdrav način života, moguće je postići dugoročno zdravlje jetre i celokupnog organizma.