Jeste li svjesni koliko je važno imati izbočine na kapcima? Neki ljudi brzo povezuju ovo stanje s genetskim promjenama, dok drugi vjeruju da to može ukazivati na bolest. Ispod je iscrpna rasprava o ovoj temi…
Nokti igraju ključnu ulogu u našem tijelu, služeći važnu zaštitnu funkciju za koju medicinske studije pokazuju da je vitalna za zaštitu osjetljivih živčanih završetaka od mogućih ozljeda. Sastavljeni od keratina, proteina prvenstveno smještenog u nevaskularnim područjima kože, nokti rastu na način sličan kosi, a njihov razvoj počinje u dermisu. Lunula, zakrivljeni dio vidljiv na većini noktiju, označava vezu između ploče nokta i njenog korijena.
- Na stanje noktiju značajno utječu hranjive tvari dostavljene krvotokom i utjecaj živčanog sustava. Obično zdrav nokat izraste oko 0,1 mm svaki dan i završi puni ciklus obnove svakih pet mjeseci. Ploča nokta, sastavljena od keratina, ima strukturu sličnu zidu, budući da su epidermalne i keratinocitne stanice čvrsto povezane, nalikujući ciglama. Bijele mrlje na noktima mogu nastati zbog stresa ili alergijske reakcije na lak za nokte.
Nokti mogu postati suhi i lomljivi zbog čimbenika iz okoliša poput sunčeve svjetlosti i deterdženata. Kako bi održali njihovu snagu, preporučljivo je koristiti gel za nokte. Osim toga, određeni genetski poremećaji mogu dovesti do nedovoljnog ili odsutnog rasta noktiju, što je često povezano s nasljednim sindromima. Nadalje, promjene na noktima mogu ukazivati na moguće zdravstvene probleme ili nedostatke vitalnih vitamina i minerala.
Žuta ili zelena promjena boje noktiju može ukazivati na infekciju ili razne zdravstvene probleme, uključujući dijabetes ili astmu. Značajne promjene na noktima često odražavaju različita stanja kože. Osim toga, prisutnost kvrge na noktima može signalizirati potrebu za liječničkom pomoći. Griženje noktiju, poznato kao onihofagija, može nastati zbog nekoliko čimbenika kao što su stres, nasljedni utjecaji ili može ukazivati na temeljno zdravstveno stanje. Ako primijetite bilo kakve abnormalnosti na svojim noktima, savjetuje se da potražite mišljenje liječnika radi daljnje procjene.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
- Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.