Oglasi - Advertisement

Danas ćemo pisati o potresnoj priči u kojoj je glavni lik Jelena Dokić. Ona je djevojka koja je poznata širom svijeta zbog svojih teniskih vještina, ali čiji pravi cilj nije osvajanje titula nego snaga da se uzdigne iz porodičnog pakla.

Rođena 1983. godine u Osijeku, u jednom od najburnijih perioda na prostoru bivše Jugoslavije, Jelena Dokić je od najranijih dana bila izložena pritiscima i teškim okolnostima koje su oblikovale njeno detinjstvo. Njeni roditelji, otac Damir, Srbin, i majka Ljiljana, Hrvatica, napustili su domovinu u jeku ratnih tenzija. Prvo su se preselili u Srbiju, a zatim potražili sigurnost u Australiji, verujući da će tamo pronaći mir i novu šansu. Međutim, izbeglištvo nije donelo spokoj – već novu borbu za prihvatanje, opstanak i dostojanstvo.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U tom haosu i neizvesnosti, Jelena je pronašla utočište na teniskom terenu. Sa reketom u ruci, osećala je slobodu i kontrolu koje joj van njega nisu bile dostupne. I dok je na terenu sticala sigurnost i izražavala talenat, van njega ju je čekao otac koji je sve njene pobede i poraze pretvarao u sredstvo za lično razočaranje i zlostavljanje. Za njega je Jelena predstavljala ulaznicu za izlazak iz siromaštva – sredstvo, a ne osoba.

Treninzi koje je sprovodio bili su iscrpljujući, a greške na terenu bile su kažnjavane fizički i emocionalno. Iako je već sa šesnaest godina ostvarila nevjerovatno – pobedila je tadašnju prvu teniserku sveta Martinu Hingis na Vimbldonu – kod kuće je umesto ponosa i čestitki dočekala uvrede i odbacivanje. Te večeri nije smela da se vrati kući i spavala je na kauču u prostorijama turnira – šampionka bez utočišta.

Iza osmeha pred kamerama krila se stvarnost ispunjena nasiljem. Jelena je u duksu sa dugim rukavima skrivala modrice. Trofeji koje je donosila kući nisu joj donosili sigurnost – otac ih je lomio nazivajući ih besmislenim. Čak i nakon pobeda, dobijala je batine jer „nije dala sve od sebe“. Nakon poraza, sledi kazna u obliku trčanja deset kilometara. Bio je to zatvor iz kojeg se činilo da nema izlaza.

  • Godine 2003, Jelena prekida kontakt s ocem. Pakuje stvari i odlazi, nadajući se oslobođenju. Ipak, ono što je fizički ostavila za sobom, psihički je nastavilo da je prati. Usledili su depresija, povrede, samoubilačke misli i gubitak ljubavi prema sportu. Tenis, koji joj je nekada bio sklonište, postao je simbol traume. Ipak, 2009. godine ostvaruje povratak i ulazi u četvrtfinale Australijan opena, pokazujući da snagu nije izgubila.

Uprkos tom uspehu, telo izmučeno godinama stresa i nasilja više nije moglo da izdrži. Sa samo trideset godina, povlači se iz profesionalnog tenisa. Usledilo je povlačenje u sebe, izolacija, problemi sa telesnom težinom i zdravljem. U jednom trenutku dostigla je 120 kilograma, ali taj broj nije bio samo fizičko stanje – bio je oklop, način da se zaštiti od sveta.

Pravi preokret dolazi 2017. godine, kada objavljuje autobiografiju pod nazivom „Nesalomljena“. U njoj prvi put otvoreno govori o godinama nasilja, kontroli i borbi. Knjiga postaje bestseler, a Jelena simbol otpora i hrabrosti. Njeno svedočenje potresa teniski svet. WTA priznaje da su znali za situaciju, ali nisu reagovali. Kao rezultat, uvode se nove mere zaštite mladih sportista, uključujući psihološku podršku i strožu kontrolu trenera.

Danas, u četrdeset drugoj godini, Jelena živi drugačije. Skidanje 40 kilograma nije bilo samo estetski cilj – bio je to proces isceljenja. Trenira, hrani se zdravo, ide na terapije. Na društvenim mrežama otvoreno govori o anksioznosti, strijama, hejterima, ali i o snazi da se krene dalje. Njen osmeh sada nosi poruku: preživela sam.

  • Kada joj je otac preminuo, Jelena nije ćutala. U poruci koja je obišla javnost, naglasila je da nas prošlost ne definiše. Govorila je o mogućnosti oprosta, ne zbog drugih, već zbog sebe. Poručila je da nije ono što je preživela, već ono što je izabrala da postane.

Danas, svakim svojim javnim nastupom, pomaže drugima da prepoznaju nasilje, da pronađu svoj glas i veruju sebi. Više nije samo bivša sportistkinja – ona je glas nečujnih, simbol nade i unutrašnje snage. I dok možda više ne drži reket u ruci, vodi svoj najvažniji meč – onaj za dušu – i u njemu je već odnela pobedu.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here