Oglasi - Advertisement

Zdravlje srca je jako bitno za svakog od nas, te je srce ujedno i jedan od najbitnijih organa u našem organizmu. Kada osjetimo neke promjene bitno je da reagujemo i da posjetimo doktora.

Preporuke za točno određivanje maksimalnog broja otkucaja srca: Savjeti kardiologa za sigurno vježbanje. Nedavno je poznati kardiolog podijelio vrijedne uvide o poboljšanju svijesti o tijelu tijekom vježbanja. Da biste pronašli maksimalnu brzinu otkucaja srca koju biste trebali ciljati tijekom vježbanja, jednostavno oduzmite svoju dob od 220. Ovaj broj je ključan za sigurno vježbanje, posebno za osobe srednjih godina ili starije. Ne može se dovoljno naglasiti važnost uključivanja tjelesne aktivnosti u svakodnevni život. Iako je redovita tjelovježba ključna za očuvanje zdravlja, važno je prakticirati umjerenost.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Profesor dr. Petar Otašević, specijalist interne medicine i kardiologije, ističe važnost tjelesne aktivnosti za održavanje zdravog načina života, napominjući da je treba prilagoditi individualnim mogućnostima. Za osobe srednje i starije dobi preporučuje se podvrgavanje kardiološkoj procjeni prije sudjelovanja u intenzivnijim vježbama, osobito u teretani. Ova je mjera ključna za smanjenje vjerojatnosti problema povezanih sa srcem kao što su srčani udari ili srčani zastoji. Kako se može odrediti njihov maksimalni broj otkucaja srca? Jednostavna metoda za izračunavanje vašeg maksimalnog broja otkucaja srca tijekom vježbanja je oduzimanje vaše dobi od 220.

  • Kao ilustracija, osoba u dobi od 60 godina obično bi imala maksimalni broj otkucaja srca procijenjen na oko 160 otkucaja u minuti. Kako biste izbjegli pretjerano opterećenje srca, ključno je ostati ispod ove brojke tijekom intenzivnih treninga. Značaj kardiovaskularnih vježbi je ogroman. Bavljenje aktivnostima poput trčanja, vožnje bicikla, plivanja ili brzog hodanja pruža brojne zdravstvene prednosti. Ove vrste vježbi povećavaju izdržljivost, pomažu u održavanju zdrave tjelesne težine i jačaju srce i pluća.

Kardiolog Otašević navodi da pravilno izveden kardiovaskularni trening jača sve mišićne skupine, pa tako i srce, te pospješuje apsorpciju kisika u tijelu, što dovodi do učinkovitijeg sagorijevanja masti. Preporuča se da osobe starije od 40 godina, osobito one sa sjedilačkim načinom života, potraže kardiološki pregled prije početka režima vježbanja. Ova bi procjena trebala obuhvatiti mjerenje krvnog tlaka, EKG, ultrazvuk srca i laboratorijske testove kako bi se osiguralo da je tijelo pripremljeno za fizičku aktivnost.

Zaključno, bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, osobito kardiovaskularnim vježbama, može značajno poboljšati zdravlje srca i opće blagostanje. Međutim, važno je slušati svoje tijelo i prilagoditi intenzitet vježbanja prema dobi i razini kondicije. Kardiolog Otašević savjetuje da je prije intenzivnih aktivnosti ključno pratiti otkucaje srca i konzultirati se sa stručnjakom. Ovaj pristup pomaže u osiguravanju sigurne i zdrave tjelovježbe uz smanjenje mogućih zdravstvenih rizika.

 

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here