Tijekom posljednjeg redovnog sastanka Vijeća sigurnosti UN-a o Kosovu došlo je do žestoke rasprave između Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije i Vanesse Frazier, predsjedavajuće sjednice s Malte. Sukob je završio tako što je Frazier udarila šakom o stol i učinkovito “ušutkala” Vučića.
Do verbalne razmjene došlo je kada je predsjedavajući sjednice dopustio predsjedniku Aleksandru Vučiću da govori, uz napomenu da ima tri minute za izlaganje, kako je ranije bilo dogovoreno.
Umjesto izlaganja, Vučić je ustvrdio da dogovora nema i dodao: “Ali nema veze”. Frazier je odgovorio tvrdnjom da je “to dogovoreno.
- Nakon ponovljene izjave srbijanskog predsjednika da “nije bilo dogovoreno”, Frazier je odgovorila udarcem šakom po stolu. Naglasila je da je to dogovoreno sa zamjenicom i ustvrdila da neće dopustiti da je itko prikazuje kao lažljivicu.
Tko je Vanessa Frazier? Služi kao stalna predstavnica Malte pri Ujedinjenim narodima i profesionalni je diplomat s Malte.
Karijeru u diplomaciji započela je kao studentica 1992. godine, a dvije godine kasnije imenovana je prvom tajnicom u Ministarstvu vanjskih poslova Malte, zaduženom za odnose sa SAD-om, prije nego što je prešla u Odjel za Mediteran.
Frazier je bio veleposlanik Malte u NATO-u, Bruxellesu, Belgiji i Luksemburgu. Godine 2013. pozicija je premještena u Italiju, gdje je Frazier također bio akreditiran u San Marinu i agencijama Ujedinjenih naroda u Rimu.
Godine 2021. izabrana je za predsjednicu Drugog odbora UN-a, također poznatog kao Gospodarski i financijski odbor, u Ujedinjenim narodima.
Ona je prva žena koja će služiti kao stalna predstavnica Malte u Ujedinjenim narodima.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.