Njeno porijeklo vodi nas duboko u prošlost, do vremena kada su prvi tragovi uzgoja lubenice zabilježeni na zidovima egipatskih piramida iz 27. vijeka prije nove ere. Smatra se da potiče iz Južne Afrike, a njen put kroz istoriju bio je dug i fascinantan. Ono što je nekada bio plod gorkog okusa, kroz vekove pažljive selekcije i uzgoja, pretvorilo se u sočnu, slatku deliciju koju danas povezujemo sa letom i osveženjem.
Jedan od razloga zašto lubenica pruža toliko osveženja u vrelim letnjim danima krije se u njenom sastavu:
- Čak 92% ploda čini voda, što je čini idealnom za hidrataciju.
- Bogata je vitaminima A, C i B6, koji jačaju imunitet, doprinose zdravlju kože i očuvanju vida.
Za one koji paze na unos kalorija, lubenica je savršen izbor. U 100 grama krije samo 30 kalorija, a sadrži i vlakna koja pomažu da duže zadržimo osećaj sitosti. Zbog toga je mnogi biraju kao zdrav, lagan međuobrok koji hladi i osvežava organizam.
Ipak, uprkos brojnim prednostima, lubenica nije pogodna za svakoga. Stručnjaci posebno upozoravaju osobe sa hroničnim bolestima bubrega, jer njihovo telo može imati problema s većim količinama kalijuma, minerala prisutnog u ovom voću.
Prema jednom slučaju objavljenom u medicinskom časopisu Annals of Internal Medicine: Clinical Cases, troje pacijenata doživelo je ozbiljne komplikacije nakon konzumiranja velikih količina lubenice. Kod njih je razvijeno stanje poznato kao hiperkalemija – kada se u krvi nakupi previše kalijuma.
Kod zdravih osoba, bubrezi višak kalijuma lako eliminišu, ali kod onih sa oslabljenom funkcijom bubrega:
- Organizmu postaje teško da ga ukloni
- Nakupljanje ovog minerala može dovesti do mišićne slabosti,
- srčanih aritmija, pa čak i
- zastoja srca.
Zbog toga je za pacijente sa oštećenjem bubrega ključno da budu oprezni sa namirnicama bogatim kalijumom, uključujući banane, paradajz i, naravno, lubenicu.
Za većinu ljudi, lubenica ostaje bezbrižna ljetna poslastica, simbol radosti i svežine. Njene blagodati daleko nadmašuju rizike ako se konzumira u umerenim količinama. Ipak, za one s narušenim zdravljem bubrega čak i mala kriška može biti previše. Lekari savetuju da se takve osobe konsultuju s nutricionistom pre nego što uključe lubenicu u svoju ishranu.
Lubenica, sa svojim bogatstvom antioksidanasa poput likopena, doprinosi zaštiti ćelija od oštećenja i pomaže u smanjenju rizika od hroničnih bolesti. Ipak, ona nas i podseća na važnost umerenosti i brige o sopstvenom zdravlju.
- Za većinu ljudi: savršen saveznik protiv žeđi i vrućine.
- Za pojedince sa hroničnim oboljenjima: potencijalna skrivena opasnost.
Ova priča nas uči da je važno slušati svoje telo i razmišljati o zdravstvenom stanju pre nego što se prepustimo uživanju u omiljenim sezonskim namirnicama.
Za sve druge, lubenica i dalje ostaje slatka kraljica ljeta, neizostavni deo vrelih dana i osvežavajućih trenutaka – ali sa stalnim podsetnikom da zdravlje uvek mora biti na prvom mestu.