Oglasi - Advertisement

U nastavku današnjeg članka govorit ćemo o aspektu zdravlja vezanom uz našu konzumaciju, točnije ono što pijemo. Točnije, usredotočit ćemo se na dobrobiti ispijanja tople vode s malo limuna svako jutro na prazan želudac. Jeste li ikada čuli koliko ova kombinacija može biti korisna za vaše zdravlje?

Poznati gastroenterolog iz Srbije nedavno se osvrnuo na nekoliko zabluda o jutarnjim navikama, posebno u vezi s općeprihvaćenim ritualom ispijanja tople vode s limunom. Predlaže tri različite mogućnosti za početak dana: med, rakiju i tursku kavu. Profesor dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, razotkrio je značajne nesporazume vezane za toplu vodu s limunom i preporučuje ova tri osnovna jutarnja obroka: med, rakiju i tursku kavu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Rasprava o konzumaciji tople vode s limunom izazvala je kontroverze, neki stručnjaci zagovaraju njezinu upotrebu ujutro na prazan želudac, dok drugi tvrde da nema značajnih zdravstvenih prednosti, bilo da se voda pije topla ili hladna. Mnogi su pojedinci odlučili provesti vlastite testove, želeći vidjeti rezultate određenih promjena, poput pijenja tople vode s limunom tjedan dana. Profesor dr. Vojislav Perišić istražio je kako na organizam djeluje topla voda pomiješana s limunom. Mondo je doveo u pitanje uvriježena uvjerenja mnogih i objasnio svakodnevne običaje u svom selu, koji uključuju uzimanje žlice meda, ispijanje čašice rakije i uživanje u turskoj kavi.

Spomenuo je da zadovoljstvo može proizaći iz tople vode pomiješane s limunom. Dr Voja napominje da konzumacija tople vode s limunom može privremeno utažiti glad zbog širenja želuca. Kao predani student, pažljivo sam ispitao ispit, pazeći da sam obradio svaku stranicu. Blaga limunska kiselina prisutna u limunovom soku može inhibirati disocijaciju jačih kiselina. Kada se limunov sok pomiješa s vodom, limunska kiselina djeluje kao slaba kiselina, smanjujući proizvodnju klorovodične kiseline, koja je jaka kiselina, u želucu.

Pijenje vode s limunom je zbog toga umirujuće. U mom selu doručak obično počinje na ovaj način. Dr. Perišić govorio je o tradiciji doručka iz svog sela, koja uključuje jedinstvenu mješavinu meda, rakije i toskanske kave. Vjerovalo se da ova kombinacija poboljšava rad mozga, jača mentalnu bistrinu i podiže raspoloženje. Kako napominje dr. Perišić, njegov djed redovito je sudjelovao u ovom jutarnjem ritualu. Dodatno, dr. Voja, bivši stručnjak za medarstvo, ispričao je zanimljivu priču prije razgovora o prednostima meda.

  • Tijekom obnašanja dužnosti predsjednika Bolničkog povjerenstva u Srbiji, ugledao se na izvanredne vještine cijenjenog kirurga dr. Ocokovića. U čačanskoj bolnici dr. Ocoković upoznao je dr. Voju sa zapaženim slučajem žene s teškom ranom koja je bila u početnoj fazi oporavka. Dok je medicinska sestra pažljivo skidala zavoje, dr. Ocoković je objasnio protuupalna i antiinfektivna svojstva meda. To je navelo dr. Voju da istakne zdravstvene prednosti meda, ističući da je pravi med sterilan i bez štetnih bakterija.

Služi kao sredstvo za smirenje kod ozljeda i pokazao je učinkovitost u smanjenju upale. Iako se njegova primjena preporučuje, umjerenost je ključna. Osim toga, razvijen je derivat perga meda. Perga sadrži 35 kemijskih spojeva koji imaju značajan utjecaj na živčani sustav, poboljšavajući njegovu ukupnu učinkovitost. Dr. Voja pronašao je i izvrsnu alternativu medu za osobe s ograničenjima u prehrani. Prema riječima prof. dr. Vojislava Perišića, med može podržati kognitivne funkcije. Međutim, važno ga je konzumirati umjereno, budući da gušterača ima ograničenu sposobnost podnošenja velikih količina.

Dovoljno je konzumirati žličicu meda tri puta dnevno. Za osobe s dijabetesom, poput mene, ukiseljene jabuke, poznate kao kožne, izvrsna su zamjena. Iako se mogu suočiti s ismijavanjem, ove jabuke nude značajne prednosti. Organska kiselina koju sadrže ne opterećuje gušteraču i pozitivno djeluje na cijeli organizam. Svaki dan pojedem tri ove jabuke, što pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi. S druge strane, konzumacija različitih vrsta jabuka dovodi do povišene razine šećera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here