Bilo koje sobno cvijeće zahtijeva povremenu prihranu, posebno tokom vegetativnog perioda i cvjetanja. Korišćenjem određenih prirodnih sastojaka možemo znatno poboljšati njihov rast i vitalnost. Jedan od najdjelotvornijih sastojaka za prihranu biljaka je obličan kvasac, koji pomaže da se biljke razvijaju brže i postanu otpornije.
Kako kvasac djeluje na biljke?
Kvasac sadrži niz korisnih mikroorganizama, vitamina i fitohormona, koji ne samo da pomažu tijestu da naraste već i pozitivno utiču na razvoj biljaka. Kada se koristi kao prihrana, on:
- Podstječe rast biljaka zahvaljujući prisustvu auksina (biljnih hormona rasta).
- Poboljšava aktivnost mikroorganizama u tlu, što dovodi do bolje apsorpcije hranljivih materija.
- Obogaćuje biljku vitaminima iz B grupe, ćime doprinosi bujnijem i zdravijem lišću.
- Ojačava stabljike i korijen, što biljke čini otpornijima na spoljašnje utjecaje.
Kako napraviti domaću prihranu od kvasca?
Priprema ove prirodne prihrane je veoma jednostavna, a potrebni sastojci su:
- 50 g svježeg kvasca (ili 10 g suvog kvasca)
- 5 žlica šećera
- 5 litara mlake vode (ili 1 litar vode na 10 g kvasca)
Postupak pripreme:
- U zdjelu sipajte mlaku vodu.
- Dodajte kvasac i šećer, te dobro promiješajte.
- Ostavite smjesu da odstoji 2 do 3 sata kako bi fermentirala.
- Ponovno promiješajte i rastvor je spreman za upotrebu.
Napomena: Uvijek pripremite samo onoliko rastvora koliko vam je potrebno za jedno zalijevanje, jer duže stajanje može izazvati razvoj nepožljenih mikroorganizama.
Koliko često koristiti ovu prihranu?
Da biste postigli najbolje rezultate, prihranu treba koristiti u skladu s godišnjim dobima:
- Tokom ljeta: Prihranjujte biljke jednom sedmično.
- Tokom zime: Prihrana se može primjenjivati dva puta mjesečno.
- Važno je održavati jednak razmak između prihrana, kako bi se biljke navikle na redovno snabdijevanje hranjivim materijama.
Koje biljke mogu koristiti prihranu od kvasca?
Ova prirodna prihrana je pogodna za razne vrste biljaka, uključujući:
- Sobno cvijeće (orhideje, fikusi, begonije, ljubice)
- Vrtno cvijeće (ruže, dalije, petunije)
- Biljke u povrtnjaku (rajčice, paprike, krastavci)
Zaključak
Prirodna prihrana od kvasca predstavlja izvanredno rješenje za sve ljubitelje biljaka koji žele bujno cvjetanje i zdravo lišće. Redovnim korišćenjem ove metode biljke postaju vitalnije, otpornije i ljepše.
Pored toga što je efikasna, ova prihrana je i ekološki prihvatljiva te jednostavna za pripremu, što je čini idealnim rješenjem za održavanje cvjetnog raja u vlastitom domu i vrtu.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.