Balkanski narod je poznat po tome da voli često kupovati i donositi poklone gdje god išao, a kako nalažu pojedina narodna vjerovanja, neke stvari koje poklanjamo donose bijedu, a o kojim stvarima je riječ pročitajte u nastavku.
Neka su uvjerenja ostala čvrsto utemeljena u našoj zajednici, prenoseći se generacijama. Čak i sada, starija generacija čvrsto drži ova uvjerenja i nastoji ih provesti u praksi, s tim da su neka od tih uvjerenja povezana s činom davanja darova.
Davanje darova je značajan način iskazivanja brige, ali folklor sugerira da bi trebalo izbjegavati određene darove jer se smatra da donose lošu sreću i nesreću.
U sljedećim odjeljcima predstavljamo kompilaciju predmeta koji se, na temelju tradicionalnih vjerovanja, smatraju neprikladnim kao darovi. Oštri predmeti kao što su noževi, britve, igle i slični predmeti obično se ne daju onima do kojih nam je stalo. Davanje takvih predmeta unutar naše kulture može s vremenom dovesti do sporova i zaoštravanja odnosa.
Smatra se da nije mudro poklanjati ogledala i posuđe zbog određenih vjerovanja koja ih okružuju. Smatra se da zrcala sadrže zarobljenu magiju, a davanje ogledala može izazvati poteškoće u životu primatelja. Što se tiče posuđa, ono se može darivati samo ako se u svako stavi novčić, jer postoji vjerovanje da molitveno posuđe može dovesti do siromaštva.
Kako bismo spriječili sukobe i potencijalne poremećaje u našim odnosima, preporučljivo je suzdržati se od darivanja sata ili upaljača. Staro vjerovanje kaže da ako djevojka momku pokloni sat ili obrnuto, to označava početak njihovog rastanka. Prema kineskim mudracima, smatra se da primanje sata dok se klanja pokreće odbrojavanje do smrti.
Smatra se da primanje rupčića i šalova može privući nesreću i negativne osobe u život primatelja.
- Iako se biseri mogu činiti prekrasnim poklonom, postoji uvjerenje da poklanjanje bisera može dovesti do bolesti i nesreće u domu. Često se doživljavaju kao simboli suza prolivenih siročadi i udovica, što je upravo podrijetlo shvaćanja oko poklanjanja bisera.
Novac je među darovima koji se općenito ne preporučuju, iako je postala uobičajena praksa ponuditi darovnu karticu koja sadrži gotovinu umjesto toga. To omogućuje primatelju da odabere vlastiti željeni artikl iz trgovine za određeni iznos. Cvijeće je, s druge strane, i dalje najčešći dar koji žene dobivaju i prikladan je za svaku prigodu, no važno je voditi računa o načinu na koji ga daruju.
Tradicionalno se daje neparan broj cvijeća, jer se parni brojevi povezuju s grobljima. Međutim, ova se smjernica ne odnosi na male bukete cvijeća. Preporučljivo je suzdržati se od darivanja hortenzija, krizantema i ljiljana jer se to cvijeće također često povezuje s pogrebima.
Iz tog razloga preporučljivo je izbjegavati kupnju ili darivanje umjetnog cvijeća. Osim toga, smatra se da različite boje cvijeća nose specifična značenja, kao što je crveno za ljubav, bijelo za nevinost i žuto za ljubomoru, između ostalog.