Postoji valjano objašnjenje zašto se maslinovo ulje često predlaže umjesto suncokretovog kad god je to moguće. Ipak, visoka cijena maslinovog ulja danas znači da ga malo ljudi kupuje.
Izbjegavajte korištenje ovog ulja za kuhanje ili prženje. Odabir odgovarajućeg ulja za prženje ključan je za naše zdravlje. Stručnjaci za prehranu upozoravaju da, iako je točka dimljenja važna, vrsta masnih kiselina koje sadrži i način obrade ulja također su ključni faktori. Primjerice, standardno suncokretovo ulje, koje sadrži visoku razinu višestruko nezasićenih masnih kiselina, nije najbolji izbor za prženje jer je sklono oksidaciji. Ta oksidacija može dovesti do stvaranja štetnih spojeva koji povećavaju rizik od bolesti poput ateroskleroze.
Najbolji izbori za prženje uključuju rafinirano maslinovo ulje, koje za ovu svrhu snažno preporučuje dijetetičar dr. Bartek Kulczyński. Ovo ulje ima visoku točku dimljenja od oko 220°C i obiluje mononezasićenim masnim kiselinama i antioksidansima. Pri prženju na povišenim temperaturama, rafinirano maslinovo ulje pruža bolju stabilnost i zdravstvene prednosti u odnosu na ekstra djevičansko maslinovo ulje, koje je prikladnije za kuhanje na nižim temperaturama zbog niže točke dimljenja.
- S visokom točkom dimljenja i profilom masnih kiselina sličnim maslinovom ulju, ulje avokada može se pohvaliti blagim okusom koji mu omogućuje da bude idealan izbor za prženje bez prevladavanja okusa jela. S druge strane, suncokretovo ulje je bogato oleinskom kiselinom, vrstom mononezasićene masne kiseline, koja osigurava povećanu stabilnost u uvjetima visokih temperatura.
Nasuprot tome, prženje na nerafiniranom suncokretovom ulju nije preporučljivo zbog njegove sklonosti brzoj oksidaciji i stvaranju štetnih tvari. Uobičajeno suncokretovo ulje treba izbjegavati za prženje, jer se podvrgava oksidaciji koja rezultira potencijalno opasnim spojevima. Osim toga, dr. Kulczyński savjetuje da se ne koristi ulje uljane repice jer ga njegova prozirna ambalaža ne štiti od sunčeve svjetlosti. Iako rafinirano ulje kanole pruža bolju stabilnost, ključno je pažljivo ga odabrati.
Zdravstveni rizici povezani s prženjem hrane Prženje hrane nije najzdravija metoda kuhanja jer oksidacija ulja stvara slobodne radikale koji mogu oštetiti srce, jetru i živčani sustav, dok također povećavaju rizik od raka. Ovakav način kuhanja u biti stvara “tempiranu bombu” u tijelu, zbog čega je pametno ograničiti njegovu upotrebu. Odabir ulja na temelju savjeta stručnjaka i primjena tehnika koje smanjuju oksidaciju mogu dovesti do zdravije pripreme hrane. Podijelite ove preporuke sa svojim prijateljima kako bi i oni mogli donijeti informirane odluke o ulju za prženje! Dodatni savjeti za zdravije prženje uključuju izbjegavanje ponovne upotrebe ulja, jer to značajno podiže razine štetnih tvari prisutnih u njemu.
Svaki put kad se ulje podvrgne zagrijavanju i hlađenju, dolazi do oksidacije, što rezultira povećanom razinom slobodnih radikala. Kod pripreme pržene hrane preporučljivo je koristiti svježe ulje i izbjegavati podgrijavanje. Važno je održavati temperaturu pod kontrolom. Nastojte pržiti na umjerenoj temperaturi i izbjegavajte da ulje dosegne točku dimljenja jer se tada počinju stvarati štetne tvari. Korištenje termometra može pomoći u regulaciji temperature ulja i spriječiti pregrijavanje.
- Odaberite prirodne začine koji su bogati antioksidansima. Uključivanje začina poput kurkume, cimeta, đumbira ili ružmarina u vaša jela može pomoći u neutralizaciji slobodnih radikala zahvaljujući njihovim antioksidativnim svojstvima. Ovi začini ne samo da poboljšavaju okus, već također pomažu u suzbijanju negativnih učinaka oksidacije. Minimiziranje upotrebe ulja ili odabir plitkih posuda prilikom prženja može skratiti vrijeme izlaganja hrane visokoj toplini. Štoviše, metode poput pirjanja s malo ulja općenito su manje štetne od prženja u dubokom ulju. Istražite razne tehnike kuhanja.
Umjesto prženja možete razmisliti o pečenju, roštiljanju ili kuhanju na pari. Ove metode pomažu u očuvanju hranjivih tvari i smanjuju upotrebu ulja, što dovodi do zdravijih jela. Opasnost od oksikolesterola u prženoj hrani nastaje kada kolesterol iz životinjskih proizvoda oksidira na visokim temperaturama tijekom procesa prženja. Ova oksidacija stvara oksikolesterol, koji može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Smanjenjem unosa pržene hrane možete značajno smanjiti unos oksiholesterola i poboljšati zdravlje srca.
Odaberite ulja koja su bogata antioksidansima. Izvori kao što su rafinirano maslinovo ulje, ulje avokada i kokosovo ulje sadrže antioksidanse koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala. Ove masnoće ne samo da se mogu pohvaliti visokim točkama dimljenja, već nude i zaštitne prednosti za tijelo, osobito kada se koriste za prženje na umjerenim temperaturama i povremeno. Pridržavajući se ovih prijedloga i donoseći informirane odluke o svom ulju, možete uživati u hrskavoj hrani, a istovremeno smanjiti potencijalne zdravstvene opasnosti.