Orhideje su cviječe koje kradi mnoge domove, a trikove o njihovom uzgoju svi rado čitaju, te smo danas odlučlili podjeliti jedan trik koji će pomoći orhideji da cvjeta kao nikada prije.
Orhideje su, bez sumnje, jedne od najljepših i najposebnijih biljaka koje možete imati u svom domu. Njihova elegancija i šarenilo cvjetova čine ih omiljenim izborom među ljubiteljima biljaka i domaćicama. Međutim, koliko god bile fascinantne, orhideje nisu biljke koje možete samo „ostaviti da rastu same“. Ove predivne biljke zahtijevaju pažnju i specifičnu njegu, a kad se zanemare – mogu brzo pokazati znakove nezadovoljstva.
I dok mnogi uživaju u njihovom cvjetanju, mnogi se također suočavaju s izazovima poput sušenja lišća ili nestanka pupoljaka. Srećom, uz nekoliko korisnih trikova i savjeta, moguće je osigurati da orhideje cvjetaju dugo, da ne venu i da donose miris sreće u tvoj dom.
Orhideje obožavaju svjetlost, ali direktno sunce može im napraviti više štete nego koristi. Nježni listovi orhideje su skloni opekotinama, pa je idealno smjestiti je na svijetlo mjesto, ali dalje od sunčevih zraka. Dobar kompromis je mjesto pored prozora, gdje biljka može dobiti dovoljno prirodne svjetlosti, ali neće biti direktno izložena suncu.
Iako se na prvi pogled čini da orhideja zahtijeva puno vode, istina je da previše vode može biti fatalno za njeno zdravlje. Zalijevaj je tek kada se tlo potpuno osuši. Idealno je koristiti stajaću vodu sobne temperature kako bi se izbjegle temperaturne promjene koje mogu utjecati na korijenje.
Preporučuje se zalijevanje jednom tjedno, a najefikasniji način je da stavite saksiju u posudu s vodom i ostavite je tamo 10 minuta, a zatim dobro ocijedite višak vode. Na taj način orhideja upija vodu postepeno, bez prekomjernog zasićenja.
Iako zvuči neobično, češnjak je pravi heroj za tvoje orhideje. Jedan popularni trik koji je stekao ogromnu popularnost na internetu, uključuje pripremu posebne „češnjakove vode“ za zalijevanje:
-
Uzmi jednu glavicu češnjaka, oguli je i sitno isjeckaj.
-
Stavi je u litru vode, u staklenu bocu ili teglu.
-
Zatvori i ostavi na tamnom mjestu 24 sata.
-
Procijedi i koristi tu vodu za zalijevanje orhideje.
Češnjak ima antibakterijska svojstva i pomaže u jačanju korijena, stimulirajući biljku da cvjeta. Ovaj trik treba primjenjivati jednom u 15-20 dana, a ne miješati s drugim gnojivima.
Za zdrav rast orhideje, obrezivanje je ključni korak. Kad cvijet uvene, obreži stabljiku do trećeg pupoljka – upravo tu često izrasta nova grana i novi cvjetovi. Također, redovita gnojidba je bitna – dodaj gnojivo svaki drugi ili treći put kada zalijevaš biljku.
-
Nedostatak svjetla – Orhideje neće cvjetati ako su previše udaljene od izvora svjetlosti, ali previše svjetla također može izazvati žutilo na lišću.
-
Pupoljci otpadaju bez vidljivog razloga – ovo je često rezultat stresa uzrokovanog promjenama prostora ili premještanjem biljke.
-
Loša drenaža – Orhideje ne podnose stajaću vodu u saksiji. Koristi terakotne posude s rupama za drenažu i specijaliziranu zemlju za orhideje.
-
Niska vlažnost zraka – Orhideje preferiraju vlažan zrak, pa im možeš pomoći redovnim prskanjem ili postavljanjem posude s vodom u blizini biljke.
Ako orhideja tvrdoglavo odbija cvjetanje, možeš je pokušati „prodrmati“ slabim, razrijeđenim zelenim čajem. Dodaj par kašičica u vodu za zalijevanje i primjeni ovu tekućinu jednom mjesečno. Zeleni čaj je bogat antioksidansima koji mogu stimulirati biljku da razvije nove pupoljke.
Orhideja nije samo cvijet – ona je simbol pažnje i njege. Ove predivne biljke zahtijevaju malo više truda, ali zauzvrat će te nagraditi dugotrajnim i impresivnim cvjetanjem, čineći tvoj prostor ljepšim i mirisnijim.
S nekoliko jednostavnih trikova – poput češnjaka, pravilnog zalijevanja i obrezivanja, te odgovarajuće pozicije u kući, orhideja će postati pravi kralj tvoje sobe. Jer, kad orhideja cvjeta, tvoj dom diše drugačije – sa elegancijom, mirisom i ljepotom koja traje.