Poznato je svima da je bijeli luk jedna od najzdravijih namirnica, ali da li ste znati koliko vam ljudske od bijelog luka mogu biti od pomoći? Danas upravo piše o toj temi.
Brojni stručnjaci slažu se da ljuska sadrži više korisnih spojeva od samog luka.
Osim toga, ova namirnica obiluje posebno flavonolima koji pomažu u smanjenju krvnog tlaka i sprječavaju nakupljanje naslaga u arterijama. Također je bogat vlaknima. Ove komponente pozitivno pridonose zdravlju srca, pomažu kod probavnih problema i pomažu u snižavanju razine kolesterola, kao i smanjenju rizika od određenih vrsta raka. Kada koristite koru češnjaka, uvjerite se da je organska; inače, možda dodajete pesticide svojoj prehrani.
- Ljuske su svakako pogodne za juhu. Samo ih pomiješajte sa svim ostalim sastojcima i kuhajte. Kad juhu procijedite, izvadite ih. Ako ste zabrinuti zbog prenaglašenog okusa, možete dodati žličicu do dva klinčića. Međutim, ako uživate u snažnom okusu češnjaka, slobodno ubacite cijelu šaku.
Juhu možete pripremiti samo od ljuske češnjaka. Nakon što voda zavrije, bit će spremna za 10 do 15 minuta. Dobivenu tekućinu možete upotrijebiti za kuhanje riže ili ubaciti u razne umake, a možete je uživati odmah kao juhu, po želji dodati rezance ili knedle.
Nakon što uklonite ljuske s češnjaka, umjesto da ih bacite, stavite ih u vrećicu za kasniju upotrebu. Bacite samo zaprljane dijelove.
Dodatni prijedlozi za korištenje ljuske češnjaka.
Čuvajte ih u zamrzivaču da biste ih kasnije koristili u varivima, jelima od graha, juhama od povrća i mesa te juhama.
Ljuska luka sadrži fenilpropanoide koji su bogati antioksidansima, što ga čini korisnim za konzumaciju. Stručnjaci preporučuju uključivanje cijelih zrna graha tijekom kuhanja i konzumacije. Mogu se peći uz krumpir i meso ili ih stavljati u variva poput graha. Za čaj stavite režnjeve češnjaka u mrežastu kuglicu i potopite je u kipuću vodu. Ostavite da se strmi nekoliko minuta.
Kako biste obogatili svoja jela, pecite češnjak dok je još u ljusci. Započnite s guljenjem vanjskih prljavih slojeva, zatim cijele glavice češnjaka zamotajte u aluminijsku foliju i stavite ih u pećnicu na 180 stupnjeva otprilike 40 minuta. Ovako pripremljen, pečeni češnjak može se čuvati u hladnjaku do sedam dana ili čuvati u zamrzivaču čak šest tjedana.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.