Oglasi - Advertisement

Danas ćemo pisati na temu zdravlja, a u pitanu je pet tvari koje ne treba da radite kako bi uspjeli da sačuvate zdravlje crijeva, a šta je zapravo u pitanju pročitajte ispod.

Rak debelog crijeva: Kako ga prepoznati i zaštititi se

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Rak debelog crijeva predstavlja jedan od najrasprostranjenijih oblika raka u svijetu, zauzimajući treće mjesto po učestalosti. Njegova podmuklost leži u tome što se u ranim fazama teško prepoznaje, jer simptomi mogu nalikovati na mnogo blaže zdravstvene probleme. Faktori poput proljeva, bolova u trbuhu ili anemije mogu dovesti do kasnog postavljanja dijagnoze. Još zabrinjavajuće je što se posljednjih godina bilježi povećan broj slučajeva kod mlađih osoba, dok razlozi za ovaj trend nisu u potpunosti razjašnjeni. Ono što je sigurno jest da rano otkrivanje raka igra ključnu ulogu u uspješnom liječenju.

U tom kontekstu, onkologinja dr. Ursina Teitelbaum naglasila je nekoliko ključnih koraka koje nikada ne bi ignorirala kada je u pitanju zdravlje crijeva.

1. Obiteljska povijest bolesti ne smije se zanemariti

Jedan od najvažnijih faktora rizika za rak debelog crijeva je obiteljska anamneza. Prema podacima Američkog društva za borbu protiv raka, čak trećina pacijenata s ovom dijagnozom ima bliske članove obitelji koji su takođe oboljeli. Zbog toga je važno razgovarati s roditeljima, braćom, sestrama i drugim rođacima kako bi se otkrilo postoji li genetska predispozicija. Ako je netko od bliskih srodnika imao rak debelog crijeva, liječnici će savjetovati ranije i češće preventivne preglede. „Zdravlje vašeg crijeva uvelike ovisi o vašim genima“, istaknula je dr. Teitelbaum.

2. Kolonoskopije i pregledi ne smiju se odgađati

Iako se rak debelog crijeva češće povezuje sa starijom populacijom, posljednjih godina sve je veći broj slučajeva među mlađim odraslima. Upravo zbog toga su redoviti pregledi od presudne važnosti, posebno za one koji već imaju upalne bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa. No, čak i osobe bez obiteljske anamneze i bez vidljivih simptoma mogu razviti ovu bolest.

  • Preporučuje se da osobe starije od 45 godina obave prvu kolonoskopiju, a rizične skupine i ranije.
  • Ako se otkriju polipi, daljnji pregledi su potrebni u kraćim vremenskim razmacima.
  • Rano otkrivanje raka značajno povećava šanse za izlječenje.

„Bez obzira koliko zdrav način života vodite, u određenoj dobi jednostavno se morate testirati“, upozorava dr. Teitelbaum.

3. Ne zanemarujte neobične simptome

Mnogi pacijenti nisu svjesni da simptomi poput promjene u probavi, bolova u trbuhu, krvi u stolici, neobjašnjivog umora ili anemije mogu ukazivati na ozbiljan problem. Često ni liječnici ne prepoznaju znakove odmah, što može dovesti do zakašnjelih dijagnoza.

Ako primijetite:

  • trajne promjene u probavi,
  • krv u stolici,
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva,
  • česte bolove u trbuhu,
  • dugotrajan umor bez jasnog uzroka,

važno je ne ignorirati ove simptome i odmah se obratiti liječniku. Dr. Teitelbaum naglašava: „Ako ste stvarno zabrinuti, morate biti uporni.“

4. Zdrav način života kao ključ prevencije

Iako se točni uzroci raka debelog crijeva još istražuju, više od polovice slučajeva povezano je s faktorima na koje možemo utjecati. Rizični faktori uključuju:

  • Pušenje i konzumaciju alkohola – poznato je da povećavaju rizik od raka.
  • Sjedilački način života – nedovoljna fizička aktivnost smanjuje rad crijeva.
  • Nezdrava prehrana – crveno meso i prerađena hrana povezani su s povećanom vjerojatnošću obolijevanja.

S druge strane, uravnotežena prehrana bogata vlaknima, povrćem, voćem i cjelovitim žitaricama smanjuje rizik.

„Ne postoji savršen način da se spriječi rak, ali zdrav način života može značajno smanjiti šanse za njegov razvoj“, poručuje dr. Teitelbaum.

5. Važnost razgovora o probavi i stolici

Iako je mnogima neugodno govoriti o stolici, promjene u njenom izgledu mogu biti jedan od prvih znakova ozbiljnog zdravstvenog problema. Ako primijetite krvavu, izrazito tamnu ili tanku stolicu, trebali biste odmah konzultirati liječnika.

Zašto je važno razgovarati o stolici?

  • Ona odražava vaše opće zdravlje.
  • Može biti rani pokazatelj bolesti.
  • Otvoreni razgovori mogu potaknuti druge na pravovremene preglede.

Stolica je ogledalo vašeg zdravlja, a razgovor o njoj može vam spasiti život“, zaključuje dr. Teitelbaum.

Zaključak

Rak debelog crijeva je ozbiljna bolest koja sve češće pogađa i mlađe ljude. Ključ za uspješnu borbu protiv ove bolesti leži u ranom otkrivanju, preventivnim pregledima i zdravom načinu života. Ako imate obiteljsku povijest bolesti, redovito se kontrolirajte. Ako primijetite bilo kakve neobične simptome, nemojte ih ignorirati. I na kraju, ne bojte se razgovarati o zdravlju probavnog sustava, jer pravovremena reakcija može spasiti život.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here