Željezo je ključan mineral neophodan za tijelo i važno je za učinkovito funkcioniranje našeg sustava. Podržava aktivnost hemoglobina, posebnog proteina koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama, a koji primarno funkcionira za prijenos kisika iz pluća do svake stanice u cijelom tijelu.
Zbog prisutnosti hemoglobina i željeza, svi organi i tkiva dobivaju esencijalni kisik potreban za optimalno funkcioniranje. Kada tijelu nedostaje dovoljno željeza, dostava kisika je otežana, što potencijalno može rezultirati značajnim zdravstvenim problemima kao što je anemija, koja dovodi do dugotrajnog umora, slabosti i sveukupnog pada kvalitete života.
Oko 25% ukupnog željeza u tijelu nalazi se u aktivnoj upotrebi, dok se preostalo željezo skladišti u organima poput jetre, srca i mišića, a postoji kao feritin ili mioglobin. Ovo pohranjeno željezo kontinuirano kruži – tijelo ga preraspoređuje na temelju zahtjeva kako bi osiguralo da bude dostupno tamo gdje je najpotrebnije. Nedostatak može nastati kada nema dovoljnog unosa željeza putem prehrane ili ako se tijelo bori da apsorbira dovoljno željeza. Simptomi ovog nedostatka mogu uključivati umor i otežano disanje, au ozbiljnijim slučajevima može rezultirati anemijom.
- Uobičajeni rani pokazatelj niske razine željeza je umor. Ova iscrpljenost proizlazi iz neadekvatne opskrbe kisikom, budući da ga hemoglobin ne uspijeva učinkovito dostaviti stanicama. Kao odgovor, tijelo signalizira smanjenje aktivnosti kako bi sačuvalo energiju, što može nepovoljno utjecati na svakodnevne rutine. Uz umor, mogu se pojaviti vrtoglavica i nesvjestica jer mozak ne prima dovoljno kisika, što dovodi do ovih simptoma. Ova situacija je posebno opasna jer može narušiti koncentraciju i otežati sposobnost izvršavanja složenijih zadataka.
Dodatni tipični simptomi sastoje se od blijede kože i plitkog disanja, što se lako može uočiti na dlanovima, noktima i kapcima. Svjetliji izgled kože rezultat je niske razine hemoglobina. U ozbiljnijim slučajevima često se javljaju vrtoglavica i nesvjestica jer se tijelo bori da isporuči dovoljno kisika za normalno funkcioniranje mozga.
Obično se dijagnoza nedostatka željeza utvrđuje procjenom razine feritina u krvi. Kada te vrijednosti padnu ispod 30 μg/L, to ukazuje na značajan nedostatak željeza. Unatoč tome, pažljivo tumačenje ovih rezultata je bitno, jer upalni procesi u tijelu mogu uzrokovati da se razine feritina čine lažno visokima, prikrivajući stvarni nedostatak. To naglašava nužnost razmatranja cjelokupnog zdravstvenog stanja pacijenta.
Nedostatak željeza nadilazi samo privremeni problem umora; njegovo zanemarivanje može rezultirati značajnim zdravstvenim posljedicama. Nedovoljna razina željeza dovodi do pada fizičke izdržljivosti i kognitivnih funkcija, a istovremeno slabi imunološki sustav, čineći pojedince osjetljivijima na infekcije i produžujući trajanje oporavka od bolesti. Ovaj niz simptoma umanjuje ukupnu kvalitetu života, naglašavajući važnost brzog prepoznavanja znakova nedostatka željeza kako bi se spriječile teže posljedice.