Holesterol je esencijalna supstanca koja je prisutna u svakom ćelijskom zidu i od ključne je važnosti za nekoliko funkcija u organizmu. On doprinosi stvaranju hormona, a takođe ima i važnu ulogu u proizvodnji žuči, koja je neophodna za pravilno varenje hrane. Međutim, kada se holesterol nakuplja u prekomernim količinama, to može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Višak holesterola koji cirkuliše kroz krvotok može se taložiti u zidovima arterija, stvarajući plak koji može ugroziti zdravlje srca i drugih vitalnih organa.
Kako se holesterol nakuplja u organizmu?
Holesterol je voštana supstanca koja se apsorbuje iz crijeva tokom procesa probave, ali ga takođe proizvodi i jetra. Iako holesterol može biti prisutan u hrani koju jedemo, najveći deo holesterola u krvi dolazi iz internih procesa proizvodnje. Kada se meri nivo holesterola, obično se izvode četiri ključna testa: ukupni holesterol, HDL (dobri holesterol), LDL (loši holesterol) i trigliceridi.
- Ukupni holesterol bi trebao biti manji od 200 mg/dL kako bi se smanjio rizik od srčanih bolesti.
- LDL holesterol, poznat kao loši holesterol, ima najveći uticaj na zdravlje, jer njegov višak može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
- HDL holesterol, s druge strane, ima zaštitnu ulogu jer pomaže u uklanjanju viška holesterola iz arterija.
Ugroženi organi i sistem
Kada se LDL holesterol nagomila u krvnim sudovima, može doći do ozbiljnih problema. Naslage holesterola su glavni uzrok za mnoge srčane bolesti, uključujući srčane udare i moždane udare, kao i druge ozbiljne bolesti kardiovaskularnog sistema. Prekomeran LDL može stvoriti plakove u arterijama, što uzrokuje njihovo sužavanje i povećava rizik od blokada koje mogu blokirati dotok krvi u vitalne organe.
Višak holesterola može imati i druge manifestacije, koje uključuju:
- Bol u grudima – često se javlja kada arterije koje vode do srca postanu sužene zbog nakupljanja holesterola.
- Neuobičajeni nedostatak daha pri naporu – nastaje zbog smanjenog protoka krvi do srca.
- Moždani ili srčani udar – uzrokovan pucanjem plaka koji se formirao usled visokog holesterola, što može izazvati potpunu blokadu krvnog suda.
- Erektilna disfunkcija (ED) – kada se naslage holesterola nakupe u arterijama, one ometaju njihovu sposobnost da se šire, što može uticati na erektilnu funkciju.
- Vidljive naslage holesterola – Ove naslage mogu se pojaviti na očnim kapcima, preko lakta i Ahilove tetive, poznate kao ksantomi, i često su znak ozbiljnog povišenog LDL holesterola.
Tihi ubica: Holesterol u ranim fazama
Jedna od najopasnijih osobina visokog LDL holesterola je to što se njegova pojava često ne manifestuje odmah. U početku, višak holesterola se može nakupljati bez vidljivih simptoma. To znači da ljudi koji imaju visok nivo holesterola mogu godinama, pa čak i decenijama, biti nesvesni da imaju problem, jer simptomi ne dolaze dok ne dođe do ozbiljnih posledica.
Kada simptomi postanu očigledni, često je već prekasno za sprečavanje ozbiljnih posledica, kao što su moždani udar, srčani udar ili poremećaji erekcije. Dakle, iako visoki nivoi holesterola mogu biti potpuno tihi, oni predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje, što je razlog zašto se redovno praćenje nivoa holesterola preporučuje čak i kada se ne osjećaju nikakvi simptomi.
Zaključak
Holesterol je vitalna supstanca u našem organizmu, ali prekomerni nivoi, naročito LDL holesterola, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Povećane naslage holesterola u arterijama mogu dovesti do ozbiljnih bolesti poput srčanih i moždanih udara, kao i drugih kardiovaskularnih problema. Najveći izazov u vezi s holesterolom je to što je visok nivo često tih i ne manifestuje se dok ne postane ozbiljan, zbog čega je važno redovno pratiti nivoe holesterola, a posebno LDL, kako bi se preduzele preventivne mjere na vreme.
Zdrav način života, uključujući uravnoteženu ishranu i redovnu fizičku aktivnost, može pomoći u održavanju zdravih nivoa holesterola i smanjenju rizika od ozbiljnih bolesti.