Oglasi - Advertisement

Štitnjača, iako mala, ključna je žlijezda smještena u vratu koja značajno pridonosi cjelokupnom zdravlju organizma. On stvara hormone, osobito tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), koji su odgovorni za regulaciju metabolizma — metode kojom tijelo pretvara hranu u energiju.

Ovi hormoni utječu na brojne bitne funkcije, poput tjelesne temperature, otkucaja srca, probave i dobrobiti mentalnih procesa poput raspoloženja i koncentracije. Utjecaj poremećaja štitnjače može se osjetiti u gotovo svim dijelovima tijela, utječući na organe uključujući mozak, srce, bubrege, crijeva i jetru.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Mogući simptomi problema sa štitnjačom mogu uvelike varirati i mogu se zamijeniti s drugim bolestima, što otežava pravodobno prepoznavanje disfunkcije ove žlijezde. Uobičajeni rani pokazatelj je često osjećanje umora i umora koji ne prolaze unatoč dovoljnom snu i odmoru.

Nadalje, osobe s niskom aktivnošću štitnjače (hipotireoza) mogu primijetiti neočekivane fluktuacije u svojoj tjelesnoj težini, što često rezultira neobjašnjivim debljanjem. Nasuprot tome, oni s pojačanom aktivnošću štitnjače (hipertireoza) mogu doživjeti gubitak težine čak i kada konzumiraju normalnu količinu kalorija.

Uobičajeni simptomi također uključuju promjene u radu srca; pojedinci mogu doživjeti ubrzan ili usporen rad srca, što dovodi do osjećaja tjeskobe ili nervoze. Nadalje, problemi sa štitnjačom često se manifestiraju suhom kožom i lomljivim noktima, signalizirajući nedovoljnu hidrataciju u tijelu. Ovaj problem može biti osobito uočljiv na rukama i licu, gdje koža može postati gruba i podložna pucanju.

  • Značajan simptom je fluktuacija tjelesne temperature, zbog čega se pojedincima čini hladno u toplim uvjetima ili, obrnuto, osjećaju toplinu dok je onima u blizini hladno. Osim toga, može se pojaviti oteklina u području vrata, što ukazuje na povećanje štitnjače ili razvoj guše, često praćeno osjećajem pritiska ili nelagode.

Uz medicinske intervencije, postoje i prirodne metode koje mogu pomoći u podržavanju rada štitnjače. Tradicionalni recept za promicanje zdravlja štitnjače uključuje kombiniranje mladih zelenih oraha s medom. Ovaj prirodni pripravak može poboljšati rad štitnjače. Za njegovu pripremu trebat će vam 40 nezrelih oraha koje treba izbušiti iglom kako bi oslobodili blagotvorna svojstva, a potom ih preliti s otprilike kilogramom domaćeg meda. Nakon što smjesu odstoji na suncu 40 dana, procijedite staklenku, a dobivenu tekućinu možete uzimati svakodnevno kao prirodni dodatak prehrani koji podržava zdravlje štitnjače.

Ovaj jednostavan prirodni pristup može nadopuniti dnevne rutine njege tijela, ali ne bi trebao zamijeniti liječničku procjenu. Od ključne je važnosti da se svi koji iskuse gore navedene simptome odmah posavjetuju s liječnikom radi dijagnoze i preporuke za odgovarajuće liječenje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here