Danas pišemo o zanimljivoj temi koja se odnosi na elektircitet koji iritira narod, a prenosimo riječi doktora koji objašnjava na koji način da ovo spriječimo.
Zašto nas “udara struja” pri dodiru metalnih predmeta?
Sigurno vam se desilo da vas, pri dodiru prekidača za svetlo, radijatora ili metalne slavine, iznenada “pecne” struja. Ovaj neugodan, ali bezopasan fenomen rezultat je statičkog elektriciteta, koji se posebno često javlja tokom hladnih dana.
Kako nastaje statički elektricitet?
Statički elektricitet nastaje usled neravnoteže električnih naelektrisanja na različitim površinama. Kada se dva materijala dodiruju i zatim razdvajaju, elektroni prelaze s jedne površine na drugu, uzrokujući stvaranje statičkog naboja. Ovaj efekat pojačava se sintetičkim materijalima u odeći, obući i tepisima, koji su izolatori i lako zadržavaju naelektrisanje.
Nakon toga, kada dođemo u kontakt s provodnicima, poput radijatora ili metalnih slavina, dolazi do naglog pražnjenja naboja – što rezultira kratkim, ali primetnim osećajem strujnog udara.
Kako sprečiti ovu pojavu?
Iako statički elektricitet nije opasan, može biti neprijatan. Evo nekoliko načina da ga smanjite:
✅ Povećajte vlažnost vazduha – Koristite ovlaživače vazduha ili češće provetravajte prostorije, jer vlažan vazduh smanjuje statički naboj.
✅ Izbegavajte sintetičke materijale – Odeća i obuća od prirodnih materijala (pamuk, koža) manje su podložni zadržavanju elektriciteta.
✅ Nosite obuću s kožnim đonom – Gumeni đonovi pojačavaju statički elektricitet jer ne dozvoljavaju pražnjenje naboja u tlo.
✅ Koristite jednostavne trikove – Ako vam se često dešava da vas “pecne” struja, možete držati metalni novčić u ruci i njime dodirivati metalne predmete pre nego što ih uhvatite rukom. Na taj način će se višak naboja isprazniti kroz novčić, a ne kroz vas.
Statički elektricitet može biti dosadan, ali ne predstavlja zdravstveni rizik. Uz nekoliko jednostavnih trikova, možete značajno smanjiti neprijatne “udarce struje” u svakodnevnim situacijama.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.