Oglasi - Advertisement

Plućna embolija je jedno od najopakijih stanja u medicini i smatra se tihim ubicom. Nastaje kada krvni ukrušak dospije iz vene nogu ili nekog drugog dijela tijela u pluća i na taj način blokira protok krvi kroz plućne arterije.

Tragičan slučaj 44-godišnje žene iz Sremske Mitrovice, koja je nekoliko dana nakon rutinske operacije slijepog crijeva preminula kod kuće, ponovo je otvorio pitanje koliko je važno prepoznati simptome i na vrijeme spriječiti stvaranje krvnih ugrušaka. Iako je otpuštena iz bolnice, žena je osjećala povremene vrućice i nelagodu u nozi, ali nije dobila preventivnu terapiju protiv tromboze. Prema lokalnim izvještajima, uzrok smrti bila je plućna tromboembolija, najvjerovatnije izazvana trombom koji se formirao u nozi.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kardiolog dr. Petar Seferović upozorava da ovakvi ishodi nisu rijetkost i da zahtijevaju ozbiljniji pristup ne samo medicinskog osoblja, već i edukaciju pacijenata. „Nema takve stvari kao što je jednostavna operacija“, naglašava on i dodaje da je ključno strogo poštovanje medicinskih smjernica za prevenciju tromboze. Prema njegovim riječima, plućna embolija spada među vodeće uzroke smrtnosti, odmah iza srčanog i moždanog udara te malignih bolesti.

Kako nastaje tromboza?
Tromb, odnosno krvni ugrušak, može nastati u venama – najčešće u nogama – i zatim se krvotokom premjestiti do pluća, gdje začepljuje krvne žile. To dovodi do plućne embolije, koja može biti smrtonosna.

Na simptome treba obratiti posebnu pažnju:

  • Otečenost noge, bol i osjećaj zategnute kože
  • Lokalno crvenilo ili osjetljivost
  • Povišena temperatura i opšti osjećaj nelagode

„To su jasni znaci da se u veni razvija upalni proces i da postoji realna opasnost od formiranja tromba“, ističe dr. Seferović.

Nogama prijeti najveći rizik zbog:

  • Velike koncentracije vena
  • Usporene cirkulacije tokom dužeg mirovanja, posebno u postoperativnom periodu

Simptomi koji signaliziraju plućnu emboliju uključuju iznenadnu kratkoću daha, bol u grudima, ubrzan rad srca i ponekad kašalj s tragovima krvi. Ako osoba osjeti ovakve tegobe, neophodno je odmah potražiti ljekarsku pomoć jer je riječ o hitnom stanju.

Povišena temperatura takođe ne smije biti zanemarena. „Kada tijelo razvije temperaturu, to je često signal da se unutra dešava proces na koji treba reagovati,“ objašnjava kardiolog.

Prevencija kao ključ
Da bi se spriječio ovakav ishod, važno je primjenjivati preventivne mjere, posebno kod pacijenata koji su prošli kroz hirurške intervencije ili imaju povišen rizik zbog genetskih ili drugih zdravstvenih faktora.

  • Ultrazvučni pregled vena nogu danas je jedan od najefikasnijih načina za rano otkrivanje tromboze.
  • Redovni pregledi krvi (šećer, holesterol) i koagulacionih faktora mogu otkriti predispozicije za trombozu.
  • Kretanje i vježbe nakon operacije, koliko god skromne bile, značajno smanjuju rizik od zastoja krvi u venama.

„Ultrazvuk nije samo dijagnostički alat – on je ključna preventivna mjera“, dodaje dr. Seferović.

Poremećaji zgrušavanja krvi takođe povećavaju sklonost organizma da stvara ugruške. Zato je važno da i mlađe osobe, posebno one ispod 40 godina, ne zanemaruju rutinske preglede, jer tromboza nije problem koji pogađa samo starije.

Smrt ove žene još jednom podsjeća na važnost pravovremenog reagovanja i na činjenicu da je edukacija pacijenata jednako važna kao i odgovornost ljekara. „U borbi protiv ovog tihog ubice najvažniji su prevencija i brza reakcija. To su alati koje već imamo i koje moramo koristiti,“ zaključuje dr. Seferović.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here