Danas ćemo pisati o temi koja će interesirati sve koji se vole baviti sa sađenjem povrća, te donosimo spisak povrća koje možete sijati u februaru.
Priprema za vrtlarstvo često započinje mnogo prije nego što proljeće donese tople sunčeve zrake. Februar je mjesec koji se često zanemaruje, ali je zapravo savršen trenutak za početak priprema za vrtlarsku sezonu. Iako su vanjski uvjeti još uvijek hladni, mnogi vrtlarski entuzijasti već tada započinju sjetvu sjemena unutar zaštićenih prostora, poput staklenika i plasteničkih tunela. Ovaj rani početak ima brojne prednosti jer omogućuje ubrzan rast biljaka i pripremu za bržu i bogatiju proljetnu berbu povrća.
Zašto sijati u februaru?
Februar je mjesec u kojem sjetva može biti izuzetno korisna, i to iz nekoliko razloga. Sjetva povrća u kontroliranim uvjetima unutar staklenika ili plastenika omogućava vrtlarskim entuzijastima da stvore optimalnu temperaturu, vlagu i svjetlost za rast biljaka. S obzirom na to da je temperatura u zatvorenim prostorima pod kontrolom, biljke brže klijaju i rastu, što im omogućava bržu adaptaciju na vanjske uvjete kada dođe vrijeme za presađivanje u vrt.
Klijanje u zaštićenim uvjetima također znači da sadnice koje se razvijaju u tihim i stabilnim uvjetima postaju otpornije na kasnije vremenske promjene. Ove sadnice brže sazrijevaju, a povrće koje se sije rano pruža veće prinose na kraju sezone.
Koje vrste povrća možemo saditi u februaru?
Februar je idealno vrijeme za sjetvu nekoliko vrsta povrća koje će se brzo razviti čak i pod niskim temperaturama. Evo nekoliko popularnih opcija koje možete posijati u februaru:
- Lisnato povrće – Ove vrste povrća, poput salate, špinata i rikule, brzo rastu i ne zahtijevaju visoke temperature za klijanje. Zbog svoje otpornosti na hladnoću, one su savršene za sjetvu unutar zaštićenih prostora.
- Korjenasto povrće – Mrkva, pastrnjak i rotkvica također su odlični kandidati za sjetvu u februaru. Ove biljke zahtijevaju stabilnu temperaturu i vlagu u tlu za razvoj dužih korijena.
- Kupusne sorte – Kelj, brokula i cvjetača zahtijevaju duže vrijeme za sazrijevanje, zbog čega je preporučljivo započeti sjetvu što ranije. Na taj način biljke imaju dovoljno vremena da se razviju prije nego dođe vrijeme za sadnju u vrtu.
- Začinsko bilje – Bosiljak, peršun i korijander mogu se sijati u posudama unutar doma, što omogućuje da biljke budu spremne za presađivanje u vrt kad se vremenski uvjeti poboljšaju.
Kako zaštititi sjeme i sadnice?
Jedan od izazova u sjetvi povrća u februaru je izloženost biljaka hladnoći i mrazu. Ako nemate staklenik ili plastenički tunel, zaštitu možete postići korištenjem plastične folije ili agrotextila. Ovi materijali stvaraju efekt staklenika koji zadržava toplinu i štiti biljke od nepovoljnih vremenskih uvjeta. Također, ako su temperature relativno blage, možete započeti i izravnu sadnju povrća poput mladog luka i češnjaka, koji su izuzetno otporni na hladnoću.
Dodatne prednosti rane sjetve
Rana sjetva u februaru omogućuje brži rast i raniju berbu. Ovo je posebno korisno za povrće koje brzo raste, poput rotkvica. Naime, rotkice se mogu posijati čim to vremenski uvjeti dopuštaju, a već za nekoliko tjedana mogu biti spremne za berbu. Sjetva u zatvorenim prostorima također jamči da biljke imaju dovoljno vlage za klijanje, što znači da neće biti potrebe za dodatnim zalijevanjem, čime se štedi voda i energija.
Pored navedenih, možete posijati i grašak, grah, hren, topinambur i vrtna kopriva. Na primjer, grašak klija već pri temperaturama od 3 do 5°C, a rana sjetva jamči njegov uspješan rast i razvoj.
Kulture prikladne za uzgoj u staklenicima
Februar je također izvrsno vrijeme za sjetvu i uzgoj povrća u zaštićenim prostorima, kao što su staklenici ili grijani tuneli. U takvim uvjetima, biljke imaju optimalnu temperaturu i vlagu, što im omogućuje da brže rastu i bolje se razvijaju. Među kulturama koje možete sijati u stakleniku u ovom razdoblju su:
- Paprika
- Feferoni
- Celer
- Poriluk
- Patlidžan
Također, u stakleniku možete sijati i salatu, blitvu, cvjetaču, ciklu, krastavce i rajčicu, jer uvjeti u stakleniku omogućuju optimalnu klimu za njihov rast.
Zaključak
Pravilno planiranje i pravovremena sjetva u februaru mogu vam pomoći da već u prvim toplijim danima uživate u svježem povrću. Korištenje zaštićenih prostora poput staklenika omogućava brže klijanje sjemena i ubrzava rast, čime se osigurava ranija i bogatija proljetna berba. Iskoristite prednosti koje vam februar pruža i započnite s pripremama za vrtlarsku sezonu već sada, kako biste uživali u plodovima svog truda čim to vremenski uvjeti dozvole.