Oglasi - Advertisement

April je mesec kada priroda počinje da se budi, a zajedno s njom i naša bašta. Ako ste ljubitelj baštovanstva, ovo je vreme kada treba prionuti na posao kako bi vaša bašta bila puna boja i života tokom celog leta. Svako proleće donosi novu priliku da poboljšate izgled svoje bašte, a u aprilu su prvi radovi ključni za uspješan razvoj voća, povrća i cvijeća.

Ovaj mesec je vreme kada se obavljaju ključni poslovi u voćnjaku, povrtnjaku, vinogradu, ali i u cvjećarniku. Bez obzira na to da li ste početnik ili iskusni vrtlar, ovo je mesec u kojem se mnogo toga postavlja za dalje meseci rasta.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Proleće u povrtnjaku znači intenzivan rad koji postavlja temelje za plodnu godinu. Aprilski radovi su ključni za ostvarivanje bogate žetve, pa se zato prvo okrećemo sadnji povrća.

  1. Prva polovina aprila: Ovo je idealno vreme za sjetvu graška, mrkve, luka, salate i praziluka. Ove biljke su relativno otporne na hladnoću, pa ih možete posaditi rano.

  2. Rasadnja: Takođe, možete posaditi karfiol, kelerabu, blitvu i kupus. Ove biljke zahtevaju dobro pripremljeno tlo i redovno zalivanje.

  3. Sredina aprila: Počnite sa sadnjom kukuruz šećerca, krompira, celera, pasulja i cvekle. Za paradajz i papriku takođe je vreme da ih posadite, ali budite oprezni sa mogućim kasnim mrazevima.

  4. Kraj aprila: Poželjno je posaditi lubenice, dinje, krastavce i boraniju. U ovom periodu, biljke su već dovoljno razvijene da prežive moguće promene temperature, ali ukoliko kasni mrazevi prete, zaštitite biljke pokrovnim materijalima (folijom, papirom, lišćem).

Saveti: Ako ste nepoverljivi prema prolećnoj temperaturi, sačekajte maj za sadnju biljaka osetljivijih na hladnoću.

Nakon završetka svih prolećnih radova u povrtnjaku, dolazi na red briga o voćnjaku i vinogradu. Proleće je pravo vreme da se osigura plodnost i zdravlje voćaka, ali i da se zaštite od mogućih kasnih mrazeva.

  1. Obrada zemljišta: Kada završite sa svim radovima, površinsko obrađivanje zemljišta je obavezno, jer pomaže u rastu voćaka. Ukoliko je potrebno, primenite i đubrenje u voćnjaku.

  2. Prskanje za zaštitu: Prolećno prskanje voćaka kako bi se sprečile bolesti i štetočine postaje obavezno. Na ovaj način zaštitit ćete plodove i cvetove od neželjenih faktora.

  3. Orezivanje: Ovo je mesec kada se obavlja orezivanje malina i kupina. Ne zaboravite ni na prekalemljivanje i primenu azotnih đubriva za bolji razvoj i rast.

  4. Brdsko-planinski predeli: Ako živite u brdsko-planinskim krajevima, vreme je da obavite zimsku rezidbu voćaka i eventualno posadite nove. Ako su cvetovi voćaka osetljivi na kasne mrazeve, obavezno ih zaštitite.

Proleće je takođe period kada mnogi vinogradari podižu novi vinograd. Prvi radovi uključuju:

  1. Postavljanje koca u mladim vinogradima, kao i vezivanje čokota kako bi se omogućio pravilan rast.

  2. Obrada zemljišta u vinogradima: Nastavite sa dubokom obradom u redu, kao i sa plitenom obradom između redova.

  3. Prvo prašenje vinograda takođe je preporučeno kako bi se sprečile štetočine.

Za sve ratarstvene kulture, april je idealan mesec za sjetvu. Bez obzira na to da li se nalazite u ravničarskim ili brdsko-planinskim krajevima, pravovremena sjetva omogućava bogatu žetvu.

  1. Sjetva biljaka: Idealno je da se soja, suncokret, crvena detelina, lucerka i kukuruz poseju upravo u aprilu.

  2. Obrada zemljišta: Prvo pripremite zemljište, a potom ga i nađubrite pre same sjetve.

  3. Zaštita od korova: Neposredno nakon sjetve, koristite herbicidima kako biste sprečili rast korova.

Ako želite da vaša bašta bude šarena i puna cvijeća tokom leta, sada je pravo vreme da se posvetite cvjećarskim radovima. Ako ste u jesen prekopali zemljište, proleće će biti lakše, jer je tlo već dovoljno rastresito. Ako to nije urađeno, očistite tlo od opalog lišća i grančica, a precvjetale cvetove lukovičastih biljaka obavezno uklonite.

  1. Prehrana višegodišnjeg cvijeća: Kada jutarnja temperatura ne padne ispod 10°C, možete početi sa prehranom svojih biljaka.

  2. Prolećni pregled: Bolesti i štetočine mogu biti ozbiljan problem, pa je važno redovno pregledati biljke i pravovremeno reagovati. Oštrim makazama uklonite suve i bolesne grane.

April je pravo vreme za sadnju lukovica, koje će obogatiti vašu baštu tokom leta. Gladiola, koja cveta od juna do septembra, je idealna biljka koju možete posaditi krajem aprila. Prilikom sadnje, važno je poštovati nekoliko pravila:

  1. Dubina sadnje: Lukovice treba saditi na dubinu od 2-3 puta veće od njihove visine.

  2. Razmak između lukovica: Manje lukovice posađujte na razmaku do 5 cm, dok veće zahtevaju razmak od 15-25 cm.

Lukovice treba stalno zalivati kako bi se održala vlažnost zemljišta.

Proleće je najvažniji period za sve koji žele da imaju zdravu i lepu baštu. April donosi mnoge mogućnosti, ali i izazove, koji mogu biti savladani uz malo truda i pravu pripremu. Počnite sa sjetvom, obradom zemljišta i sadnjom, a ostatak će doći sam od sebe. Sa dobrim planiranjem i pravovremenim radovima, vaša bašta će vam biti zahvalna u svakom pogledu – od plodova do cvetova.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here