Oglasi - Advertisement

Večernji.hr nudi objašnjenje o elementima koji starenjem pridonose slabljenju zdravlja srca, iako možda i nije najprivlačnije. Dr. Bernardo Acevedo-Mendez iz sveučilišnih bolnica North Shore i Long naglašava da proces starenja uključuje otvrdnjavanje arterija, nakupljanje plaka na stijenkama arterija i promjene u srčanom mišiću. Zajedno, ovi čimbenici igraju značajnu ulogu u nastanku kardiovaskularnih bolesti.

Tijekom života naša tijela i navike doživljavaju različite transformacije. Dr. Laura Verde, istaknuta stručnjakinja za kardiovaskularne bolesti u Conviva Care Centru, napominje da kako starimo, naša tijela imaju tendenciju razvijati veću otpornost na inzulin, što povećava vjerojatnost dijabetesa. Osim toga, mnoge starije odrasle osobe često se suočavaju sa smanjenom aerobnom kondicijom kao posljedicom bolova u zglobovima i artritisa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Dok određeni elementi poput godine rođenja i vremenskih prilika nisu u vašoj moći, zdravstveni stručnjaci se široko slažu da postoje koraci koje možete poduzeti kako biste poboljšali svoje kardiovaskularno zdravlje i produžili životni vijek. Ako to želite postići, medicinski stručnjaci preporučuju izbjegavanje štetnih navika koje bi mogle ugroziti vaše srce. Za osobe u dobi od 60 i više godina važno je dati prioritet zdravlju srca.

Da bismo to postigli, ključno je usredotočiti se na unos hrane zdrave za srce. Iako nije potrebno potpuno izbaciti određene namirnice, medicinski stručnjaci preporučuju smanjenje njihove konzumacije. Dr. Acevedo-Mendez predlaže ograničavanje unosa natrija kako bi se spriječila prekomjerna upotreba, a kardiolog dr. Nadim Gelo zagovara umjerenu konzumaciju visoko prerađene hrane kako bi se održala hranjiva prehrana.

Acevedo-Mendez je identificirala da dodavanje soli u obroke ili konzumacija prerađene hrane bogate natrijem doprinosi nastanku hipertenzije, što je značajan čimbenik rizika za bolesti srca. Hipertenzija može oštetiti krvne žile i povećati stres na srce. Studija provedena 2023. godine, koja je uključivala više od 200 sudionika prosječne dobi od 61 godinu, otkrila je da pridržavanje dijete s niskim udjelom natrija, osobito smanjenjem unosa soli, može značajno smanjiti razinu krvnog tlaka, slično učincima standardnih lijekova za hipertenziju.

Nedavna istraživanja pokazala su zabrinjavajuće rezultate povezane s unosom visoko prerađene hrane. Studija iz 2023. ukazala je na izravnu vezu između značajne konzumacije ove hrane i povećanog rizika od kardiovaskularnih problema. Dr. Acevedo-Mendez snažno savjetuje pojedincima da prihvate zdravu prehranu koja se fokusira na cjelovitu, neprerađenu hranu.

  • Da bi se to postiglo, fokus treba usmjeriti na određene namirnice. Za uravnoteženu prehranu preporučljivo je uključiti cjelovite žitarice, voće, povrće, mahunarke, orašaste plodove i ribu. Dr. Acevedo-Mendez preporučuje zamjenu nezdravih tropskih ulja poput palminog ili kokosovog ulja s hranjivijim opcijama poput ulja uljane repice, masline i avokada.

Štoviše, ključno je postupno izbacivati ​​određene navike kako biste poboljšali zdravlje srca. Porast sjedilačkog načina života potaknuo je zdravstvene djelatnike da istaknu važnost bavljenja tjelesnom aktivnošću. Dr. Verde tvrdi da pridržavanje redovnog režima vježbanja pomaže u stabilizaciji razine šećera u krvi, povećanju HDL-a, poznatog kao “dobar” kolesterol, i smanjenju krvnog tlaka.

  • Uz svoje fizičke prednosti, redovito vježbanje značajno utječe na emocionalno zdravlje i može pomoći u regulaciji hormona povezanih s razvojem tjeskobe, depresije i na kraju bolesti srca. Dr. Gelo ističe nužnost prestanka pušenja za one koji trenutno puše, tvrdeći da je rizik od razvoja srčanih bolesti znatno povećan pušenjem, iako se taj rizik može smanjiti prestankom.

Zanemarivanje liječničkih pregleda može biti riskantan izbor jer znakovi bolesti srca nisu uvijek vidljivi. Odabirom zakazivanja redovitih pregleda, pojedinci mogu zauzeti proaktivan pristup u prepoznavanju i rješavanju mogućih zdravstvenih problema prije nego što prerastu u teža stanja.

Dr. Gel preporučuje ljudima da zauzmu aktivan stav tako da zakažu posjete svom liječniku umjesto da čekaju znakove koji bi mogli ukazivati ​​na ozbiljniji zdravstveni problem. Dr. Acevedo-Mendez savjetuje da se obratite liječniku ako primijetite pad pokretljivosti ili porast umora tijekom svakodnevnih aktivnosti. U slučajevima kada se suočite sa simptomima kao što su otežano disanje, bol u prsima, oticanje nogu, nepravilan rad srca ili ekstremni umor, ključno je bez odgađanja potražiti liječničku pomoć.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here