Kada je ova vrsta biljke u pitanju ona je mnoga dvorišta ukrasila sa svojim raskošnim cvjetovima. Njeno razmnožavanje je složen proces koji se treba pažljivo ispratiti.
Razmnožavanje hortenzija kod kuće nikada nije bilo lakše, a upravo je sada savršen trenutak da započnete ovaj proces. Bez potrebe za skupim alatima ili posebnim preparatima, moguće je uzgojiti nove biljke uz malo pažnje, volje i nekoliko osnovnih koraka.
Sve počinje izborom zdrave biljke. Treba pronaći snažnu hortenziju iz koje ćete uzeti reznice, i to ujutro kada je biljka puna vlage. Važno je da reznice budu mlade, ali poluodrvenjene, što znači da nisu potpuno zelene, ali ni sasvim očvrsle.
- Idealna dužina reznice je 10–15 centimetara
- Reznicu treba odrezati ispod čvora, mjesta gdje se listovi spajaju sa stabljikom
- Donje listove ukloniti, a gornje, ako su veliki, prepoloviti makazama
Na taj način biljka će zadržati vlagu i usmjeriti energiju na razvoj korijena. Po želji, donji dio reznice može se umočiti u hormonski prah, ali čak i bez toga hortenzije se uspješno zakorjenjuju.
Nakon što pripremite reznicu, potrebno je odabrati odgovarajući supstrat. Preporučuje se kombinacija zemlje i pijeska ili perlita, jer takva mješavina omogućava dobru drenažu i sprječava truljenje.
- U saksiji prstom ili štapićem napraviti rupu za reznicu
- Postaviti reznicu pažljivo i lagano pritisnuti zemlju
- Dobro zaliti i pokriti prozirnom plastičnom kesom ili teglom – to stvara efekat mini staklenika
Ovako postavljena reznica treba stajati na svijetlom mjestu, ali ne izloženom direktnom suncu. Idealna temperatura za razvoj korijena je oko 20°C. Povremeno je potrebno provjeriti vlagu u zemlji i prozračiti prostor kako bi se spriječilo stvaranje buđi i truljenja.
Nakon dvije ili tri sedmice, laganim povlačenjem reznice može se osjetiti otpor, što je znak da su se korijeni počeli razvijati. Kada se pojave i novi listovi, to je jasan znak da je biljka spremna za presađivanje.
- Presađivanje se može obaviti u veću saksiju ili direktno u vrt
- U prvim sedmicama biljku redovno zalijevati i štititi od jakog sunca i vjetra
- Ova metoda je potpuno prirodna i ne zahtijeva posebne vještine
Osim toga, hortenzije uzgojene na ovaj način često su otpornije i bolje se prilagođavaju lokalnim uslovima jer su nastale u istim uvjetima. Sa malo truda, moguće je ukrasiti baštu brojnim zdravim primjercima ove divne biljke.
Dok vodite računa o biljkama, jednako je važno njegovati i čistoću doma. Mnogi zaboravljaju da najbolja sredstva za čišćenje često nisu ona najskuplja – već upravo ona najjednostavnija, poput sirćeta i sode bikarbone.
- Sirće djeluje antibakterijski, rastvara masnoće i uklanja kamenac
- Soda bikarbona je blagi abraziv i neutrališe mirise
Za čišćenje kuhinjskih površina, dovoljno je posuti sodu po pločicama ili sudoperi, zatim poprskati sirćetom. Pjena koja se stvara rastvara nečistoće, a nakon nekoliko minuta sve se jednostavno ispere toplom vodom. Površine ostaju sjajne, bez hemijskog mirisa.
Ova kombinacija se pokazala kao odlična i za odčepljivanje odvoda:
- Sipajte pola šolje sode u odvod
- Zatim dodajte pola šolje sirćeta
- Poklopite i ostavite 10–15 minuta, pa isperite vrelom vodom
Ova metoda je ekološki prihvatljiva, ne sadrži štetne hemikalije, a pogodna je i za domove sa djecom ili kućnim ljubimcima. Umjesto da trošite novac na skupa sredstva, sirće i soda mogu postati vaši saveznici u higijeni.
Na kraju, kako u prirodi, tako i u kući – jednostavna rješenja često su i najbolja. Hortenzije možete razmnožiti sa samo nekoliko osnovnih koraka i malo pažnje, a dom možete održavati čistim bez štetnih sastojaka. Prirodna rješenja, bilo u bašti ili u kuhinji, dokazuju da je moguće biti odgovoran, efikasan i ekonomičan – sve u isto vrijeme.