Ne treba zanemariti pojavu dijabetesa jer postoji devet ključnih pokazatelja na koje treba obratiti pozornost. Često se dijabetes identificira i liječi tek nakon značajnog odgađanja nakon pojave ovih početnih simptoma. Mnogi ljudi teško vide ove rane znakove kao upozorenja na stanje. Ako bolest ostane neprepoznata, može uzrokovati znatne štete tijelu.
Važno je prepoznati zabrinjavajuće znakove kako bi se mogla brzo reagirati protiv ove prikrivene bolesti.
1. Pojačana žeđ i učestalo mokrenje su među najizraženijim simptomima koji upućuju na prisutnost ove bolesti. Bubrezi bolesnika ne apsorbiraju učinkovito višak šećera koji se izbacuje mokraćom, što dovodi do pojačane žeđi i, posljedično, veće potrošnje tekućine. Općenito, zdrava osoba mokri oko 6 do 7 puta dnevno. Stoga bi značajan i značajan porast učestalosti mokrenja trebao potaknuti pojedince da potraže liječnički savjet radi procjene dijabetesa.
- 2. Pojačana glad Neadekvatna proizvodnja inzulina u tijelu otežava transformaciju glukoze u energiju. Kao rezultat toga, to uzrokuje veći osjećaj apetita.
3. Stalni umor Stalni osjećaj umora i niže razine energije proizlaze iz neadekvatnih razina glukoze. Iako može ukazivati na druge zdravstvene probleme, njegova prisutnost uz druge simptome može pomoći u potvrdi dijagnoze dijabetesa.
4. Smanjena jasnoća vida povezana je s ukupnim tjelesnim promjenama koje dovode do iskrivljenja leće i oticanja. Osobe s dijabetesom često imaju smanjenje vidne oštrine. Ako se primijeni odgovarajuće liječenje, te se promjene mogu poništiti.
5. Neobjašnjivo brzo mršavljenje događa se kada tijelo u nedostatku glukoze počne koristiti mišićno i masno tkivo za energiju. Osim toga, važno je ne zanemariti ulogu dehidracije u doprinosu gubitku težine.
6. Nedovoljan unos vode dovodi do pražnjenja rezervi unutar kožnog tkiva, zbog čega ono postaje suho, grubo, manje elastično i nadraženo. Posljedično, to dovodi do pojave neugodnog osjećaja svrbeža.
7. Sporije zacjeljivanje ozljeda Višak šećera u krvi dovodi do upale, otežava protok krvi i produljuje oporavak rana.
- 8. Područja kože koja su hiperpigmentirana često se manifestiraju kao sjene u regijama poput pazuha, vrata ili ruku, što se obično naziva kožnim naborima. Iako mogu izgledati poput prljavštine, ove se mrlje ne mogu ukloniti pranjem.
9. Mogu se pojaviti utrnulost i trnci u rukama ili nogama. Kada je cirkulacija smanjena, usporava se protok krvi do najudaljenijih dijelova tijela, posebno do nogu i prstiju. Ova situacija može uzrokovati oštećenje živaca, što kasnije rezultira osjećajem obamrlosti i trnaca. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je bez odlaganja obavijestiti svog liječnika.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.